Európu sužujú požiare, záplavy a horúčavy, extrémne počasie pretrváva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
A heat wave and smog on the shoreline of a cityscape
People walk along the lake near Chicago on a hot summer day Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Zatiaľ čo Turecko a Cyprus zasiahli horúčavy, niektoré časti Španielska zaznamenali rekordné zrážky, referuje portál Euronews.

Turecko sužujú horúčavy

Turecko zasiahla obrovská vlna horúčav s teplotami vzduchu 8 až 12 stupňov nad sezónnymi normami počas celého týždňa. Západné a južné pobrežie tejto stredomorskej krajiny už zažíva extrémne horúčavy a teplomer naďalej stúpa. Rekreačná oblasť Olympos v letovisku Kumluca v Antalyi, kde sa očakáva, že teplota do piatku dosiahne 39 °C, už podľahla plameňom.

Aerial view of beautiful coast landscape
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Po vypuknutí požiaru na Cypre evakuovali tri dediny

Veľký požiar vypukol v cyperskom okrese Pafos, východne od obce Yiolou, a rýchlo sa šíril suchou trávou, nízkym divokým porastom a stromami. Tri dediny boli evakuované, zatiaľ čo v ostatných bol vyhlásený stav vysokej pohotovosti. Podľa hovorcu hasičov Andreasa Kettisa požiar ohrozoval domy v neďalekej obci Psathi.

Rural landscape with dramatic wildfire at night
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Záplavy v Španielsku

V Murcii na juhovýchode Španielska bola vyhlásená žltá výstraha pred dažďom a očakáva sa 25 litrov zrážok. V utorok sa v oblastiach na severozápade krajiny za jednu hodinu nazbieralo viac ako 50 litrov na meter štvorcový. Najviac postihnuté boli oblasti Calasparra a Altiplano.

V pondelok popoludní spadlo v murcijskom meste Calasparra za hodinu 60 až 65 litrov na meter štvorcový. Úroda poľnohospodárov v Kalaspare je poškodená po prívalových dažďoch.

Poľnohospodári potvrdili, že na stromoch, plodinách a infraštruktúre vznikli značné škody. Najviac bolo postihnuté neskoro dozrievajúce ovocie.

„Všetky olivy boli vyhodené, rovnako ako zelenina, ktorá tam bola vysadená. Všetko sa zničilo,“ povedal jeden z farmárov.

Starostka mesta Calasparra Teresa Garcia uviedla, že „prišli o mnoho kilogramov ovocia, medzi mestami Cieza a Calasparra je postihnutých viac ako 15 000 hektárov“.

Záplavy prinútili letisko na Malorke zastaviť lety

Silné dažde spôsobili vážne záplavy v mnohých častiach španielskeho ostrova Malorka. Nepriaznivé počasie spôsobilo záplavy na letisku ostrova Palma de Mallorca, kvôli ktorým meškalo niekoľko letov. Avšak neboli hlásené žiadne väčšie obete. Prudké dažde na Baleárskych ostrovoch prekonali rekordy, pričom na letisku Palma spadlo až 53 litrov na meter štvorcový.

Due to heavy rains
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať