Do platnosti vstúpili nové pravidlá týkajúce sa pitnej vody. Čo je cieľom revidovanej smernice?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pitná voda
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Vo štvrtok vstúpili v Európskej únii (EÚ) do platnosti nové pravidlá z revidovanej smernice o pitnej vode, ktorých cieľom je zlepšiť kvalitu pitnej vody a prístup k nej.

Európska zelená dohoda

Požiadavky sú jedným z najvyšších štandardov na svete pre pitnú vodu v súlade s ambíciou nulového znečistenia ohlásenou v Európskej zelenej dohode a zároveň reagujú na vôbec prvú úspešnú občiansku iniciatívu EÚ Right2Water, ktorá zozbierala 1,6 milióna podpisov na podporu zlepšenia prístupu k bezpečnej pitnej vode pre všetkých Európanov. Na svojej webstránke o tom informuje Európska komisia.

Smernica o pitnej vode obsahuje aktualizované bezpečnostné normy. Tiež zavádza metodiku na identifikáciu a riadenie rizík kvality v celom reťazci zásobovania vodou, zoznam sledovaných látok, ako sú mikroplasty, endokrinné disruptory a nové typy chemikálií, ktoré sa majú monitorovať, a ustanovenia o zhode pre výrobky, ktoré sa majú používať v kontakte s pitnou vodou.

Kvalita na najvyššej úrovni

Smernica rieši aj úniky vody, keďže v súčasnosti sa počas distribúcie v EÚ stráca v priemere 23 percent upravenej vody, a členským štátom predkladá požiadavky na zlepšenie a zachovanie prístupu k pitnej vode pre všetkých, najmä pre zraniteľné a marginalizované skupiny.

„Od dnešného dňa (štvrtok 12. január, pozn. red.) si Európania môžu byť istí, že kvalita vody, ktorú pijú, je na najvyššej úrovni. Bojujeme s nebezpečnými chemikáliami a mikroplastmi, ktoré končia v pitnej vode, vďaka čomu je pitná voda bezpečná pre nás a bezpečná pre životné prostredie. Dúfam, že so zvýšenou dôverou vo vodu z vodovodu môžu občania prispieť aj k zníženiu plastového odpadu z balenej vody a morského odpadu,“ vyjadril sa eurokomisár pre životné prostredie, oceány a rybárstvo Virginijus Sinkevičius.

Členské štáty mali čas do 12. januára, aby smernicu preniesli do svojho vnútroštátneho práva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska únia