Až 2 640 stromov a 27 600 kríkov? V Dubaji majú vyrásť prvé mrakodrapy pokryté tisíckami stromov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Až 2 640 stromov a 27 600 kríkov? V Dubaji majú vyrásť prvé mrakodrapy pokryté tisíckami stromov
Zalesnené budovy, ktoré majú vyrásť v Dubaji. Foto: www.stefanoboeriarchitetti.net

Až 2 640 stromov a 27 600 kríkov má pokrývať fasádu dvoch mrakodrapov, ktoré budú fungovať na energii z obnoviteľných zdrojov. Projekt Vertical Forest, ktorý v novembri tohto roku predstavilo talianske štúdio Stefano Boeri Architetti na konferencii o zmene klímy COP27 v Sharm El Sheikh v Egypte, pozostáva z dvoch zužujúcich sa veží s výškou 190 a 150 metrov a má vyrásť v Dubaji.

Až 2 640 stromov a 27 600 kríkov? V Dubaji majú vyrásť prvé mrakodrapy pokryté tisíckami stromov
Projekt Vertical Forest. Foto: www.stefanoboeriarchitetti.net

Mrakodrapy pokryté tisíckami stromov z hydroponických záhrad

Mrakodrapy so živou fasádou plánujú priniesť výhody mestského lesa do suchých klimatických podmienok, v akých sa nachádza Dubaj. Vertikálny les vytvárajúci systém skleníkov a hydroponických záhrad bude zabezpečovať absorpciu jemného prachu, reguláciu mikroklímy a znižovať skleníkový efekt.

Hydroponické záhrady sú navrhnuté tak, aby v nich rastliny mohli rásť vo vertikálnej polohe s použitím minerálnych živných roztokov na báze vody namiesto pôdy.

Ako uvádza talianske štúdio, projekt bol navrhnutý pre spoločnosť Impact One a predstavuje prvý prototyp Vertical Forest pre oblasť Stredného východu.

Mrakodrapy pokryté tisíckami stromov
Projekt Vertical Forest Foto: www.stefanoboeriarchitetti.net

Budovy budú recyklovať odpadovú vodu a využívať čistú energiu

Veľká pozornosť sa v tomto projekte venovala riadeniu vodného cyklu – prostredníctvom procesov odsoľovania a obnovy sivej vody  (splaškovej odpadovej vody) – ako aj energii z obnoviteľných zdrojov vďaka fotovoltaickým povrchom, ktoré budú schopné vyprodukovať 5100 kWh energie.

Čistá energia bude poháňať aj procesy spojené s kolobehom vody v budove. Talianske štúdio chce využiť najnovšie stavebné technológie, materiály a postupy, ktoré umožnia optimalizáciu vodného cyklu a odpadového hospodárstva s cieľom premeniť ich na užitočné zdroje na zabezpečenie udržateľnosti životného cyklu budovy.

Dubajský projekt Vertical Forest nie je však prvým projektom tohto druhu, ktorý štúdio Stefano Boeri Architetti predstavilo svetu. Úplne prvý prototyp zalesnených budov nazývaných Bosco Verticale bol postavený v roku 2014 v talianskom Miláne. Ďalšie zelené obytné budovy boli navrhnuté pre holandské mesto Eindhoven či nové administratívne hlavné mesto Egypta.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia