Katarína Roth Neveďalová: Potrebujeme sa zamerať na rovnosť a bezpečnosť (rozhovor)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Katarína Roth Neveďalová
Europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová. Foto: archív Katarína Roth Neveďalová.
Tento článok pre vás načítala AI.

Katarína Roth Neveďalová, jedna z najskúsenejších slovenských europoslankýň, sa v rozhovore pre agentúru SITA podelila o svoje názory na rovnosť pohlaví, poľnohospodárstvo, bezpečnosť a rozširovanie Európskej únie.

Katarína Roth Nevedaľová je poslankyňou Európskeho parlamentu za stranu Smer-SD a na politickej scéne pôsobí už takmer dve desaťročia. Svoju kariéru začala ako najmladšia slovenská europoslankyňa v roku 2009 a odvtedy sa venuje rôznym dôležitým témam. V rozhovore tiež priblížila svoje doterajšie úspechy, výzvy a budúce plány.

Svoje strategické ciele predstavila jasne a dôrazne, pričom zdôraznila potrebu rovnosti a bezpečnosti v rôznych oblastiach.

Výzvy a úspechy

Jednou z najväčších výziev bolo podľa jej slov byť najmladšou poslankyňou v Európskom parlamente vo veku 26 rokov. Tento rekord stále drží. Pôsobila v slovenskej diplomacii aj radila podpredsedovi vlády. Po nešťastnej smrti svojho kolegu Vladimíra Číža sa vrátila do Bruselu, kde pôsobí doteraz.

Rovnosť pohlaví

Dlhodobo sa venuje právam žien a rovnosti pohlaví. Jej strategickým cieľom je dosiahnuť stav, keď nebudeme musieť riešiť práva konkrétnych skupín ľudí, pretože všetci budú mať rovnaké práva. „Musíme prestať hovoriť o oblečení žien a začať sa sústrediť na to, čo hovoria,“ uviedla. Poukázala na pozitívne zmeny vo vnímaní žien v politike, ktoré sa za posledných 20 rokov výrazne zlepšili.

Prioritné oblasti

Zdôraznila niekoľko kľúčových tém, ktorým sa venuje. Medzi nimi je aj podpora poľnohospodárov na Slovensku, kde vidí potrebu vyrovnania rozdielov medzi východnou a západnou Európou. Ďalšou významnou témou je bezpečnosť, ktorá nezahŕňa len vojenskú, ale aj ekonomickú a energetickú. Upozornila na dôležitosť sociálnej bezpečnosti a potrebu zabezpečiť základné potreby občanov Slovenska.

Rozširovanie Európskej únie

Katarína Roth Neveďalová podporuje rozširovanie EÚ, ale zdôrazňuje, že všetky krajiny musia splniť rovnaké podmienky. Spomenula krajiny Balkánu – Srbsko, Macedónsko či Čiernu Horu, ktoré sú najbližšie k členstvu v blokuk. Pri Ukrajine zdôraznila, že by nemali byť vytvárané žiadne výnimky a podmienky členstva by mali byť rovnaké pre všetkých.

Financovanie z rozpočtu EÚ

Podľa Kataríny Roth Neveďalovej je dôležité, aby v novom rozpočte EÚ boli zachované štrukturálne fondy a eurofondy, ktoré podporujú rozvoj regiónov. Tiež zdôraznila potrebu financovania nových politík, ktoré by mohli vzniknúť v reakcii na vojnu na Ukrajine, a potrebu rovnováhy v podpore poľnohospodárstva medzi východnou a západnou Európou.

V rozhovore s europoslankyňou Katarínou Roth Neveďalovou sa tiež ďalej dozviete:

  • názory na právo veta členských štátov v EÚ
  • pohľad na ambiciózne ciele uhlíkovej neutrality do roku 2050
  • riešenie otázky nelegálnej migrácie a spolupráca s tretími krajinami
  • postoje k diplomatickým a obchodným vzťahom s krajinami ako USA, Čína, Rusko a India
  • kroky na podporu inovácií a priemyslu v EÚ
  • potreba regulácie umelej inteligencie a sociálnych sietí

Rozhovory zo štúdia SITA si môžete vypočuť aj na —> Spotify

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katarína Roth Neveďalová
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlamentSMER-SD