Kandidát na prezidenta Rakúska chce zákaz nosenia buriek

Norbert Hofer
Prezidentský kandidát Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbert Hofer. Foto: archívne, SITA/AP

Viedeň/Londýn 15. augusta (WebNoviny.sk) – Rakúsky pravicovo-populistický politik Norbert Hofer, ktorý je favoritom na funkciu prezidenta krajiny, navrhol zakázať v Rakúsku nosenie burky, ktorou si niektoré moslimky zakrývajú tvár. Hofer sa k noseniu oblečenia z náboženského presvedčenia vyjadril v rozhovore pre rakúske bulvárne noviny Österreich. Na priamo položenú otázku odpovedal, že by takýto zákaz dával zmysel.

Prisľúbil tiež, že Rakúsko opustí Európsku úniu, ak blok prijme Turecko za svojho člena. Vyzval aj na vyšetrenie toho, ako sa mohla uskutočniť demonštrácia asi 5000 tureckých občanov žijúcich vo Viedni po neúspešnom puči v Turecku. Hofera v májových prezidentských voľbách veľmi tesne porazil bývalý predseda Zelených Alexander Van der Bellen. Voľby sa však v októbri budú opakovať pre nezrovnalosti pri zratúvaní hlasov.

Prezidentský kandidát antimoslimskej a euroskeptickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Hofer má podľa najnovšieho prieskumu denníka Österreich 52-percentnú podporu voličov a vedie pred Van der Bellenom s podporou 48 percent. Prieskum ukázal, že 57 percent z 600 respondentov uvádzalo osobnosť Hofera za najdôležitejší faktor v ich rozhodnutí. Ďalšie rozhodujúce dôvody boli „ochrana pred terorizmom“ (56 percent respondentov) a „prísnejšia azylová politika“ (55 percent opýtaných).

Britský denník Independent napísal, že Hoferov nekompromisný postoj k prisťahovalectvu a nosenie pištole Glock, mu vyniesli prezývku „rakúsky Donald Trump“.

Hoci je funkcia rakúskeho prezidenta prevažne reprezentačná, Norbert Hofer sa vyjadril, že sa pokúsi o rozšírenie právomocí hlavy štátu, ak túto funkciu získa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander Van der BellenNorbert Hofer