Kanada odôvodnila odvolanie veľvyslanca v Číne po kauze Huawei

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Justin Trudeau, John McCallum
Zľava: Veľvyslanec v Číne John McCallum a kanadský premiér Justin Trudeau.

TORONTO 29. januára (WebNoviny.sk) – Kanadský premiér Justin Trudeau odvolal veľvyslanca v Číne Johna McCalluma, pretože vyjadril názor, ktorý bol v rozpore so stanoviskom federálnej vlády v súvislosti so zadržaním finančnej riaditeľky čínskej spoločnosti Huawei.

V pondelok to konštatovala kanadská ministerka zahraničných vecí Chrystia Freeland. Politička uviedla, že hlavnou úlohou veľvyslanca je reprezentovať názor vlády. Objasnila pritom, že John McCallum sa tak nesprával, a preto ho museli odvolať.

Komentár spôsobil zmätok

Meng Wan-čou zatkli 1. decembra na letisku vo Vancouveri. USA už požiadali Kanadu o vydanie dcéry zakladateľa menovanej spoločnosti obvinenej z podvodu. McCallum minulý týždeň v utorok vyhlásil, že žiadosť o vydanie Meng Wan-čou bola „vážnou chybou„.

Neskôr povedal, že sa „zle vyjadril“ a jeho komentáre spôsobili „zmätok„. V piatok však opäť uviedol, že odvolanie žiadosti zo strany USA by bolo pre Kanadu „skvelé„. Po tomto vyjadrení ho premiér v piatok večer odvolal, no dôvod neuviedol.

Trudeau žiada miernejší trest

Čína po zatknutí Meng Wan-čou zatkla dvoch Kanaďanov a ďalšiemu ich krajanovi, ktorého väznia za pašovanie drog, zvýšila 15-ročný trest za mrežami na doživotie.

Trudeau vyzval svetových lídrov, aby podporili snahu o prepustenie dvoch Kanaďanov a žiada miernejší trest pre pašeráka drog. Jeho výzvu už podporili Spojené štáty, Veľká Británia, Austrália a mnohé ďalšie krajiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe John McCallumJustin TrudeauMeng Wan-čou
Firmy a inštitúcie Huawei