Iga Swiateková získala svoj tretí titul na Roland Garros, ale Češka Muchová jej ho nedala zadarmo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Iga Swiateková, Roland Garros
Poľská tenistka Iga Swiateková s trofejou pre víťazku na Roland Garros. Foto: SITA/AP

Zdalo sa, že poľská tenistka Iga Swiateková v druhom i rozhodujúcom treťom sete sobotňajšieho finále dvojhry na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži stráca pôdu pod nohami.

Jej údery boli krkolomné a chýbalo jej sebavedomie. Neustále sa dívala smerom k trénerovi a akoby si na diaľku pýtala rady, ako má hrať.

Bol to intenzívny zápas

Svetová jednotka však v sebe dokázala nájsť silu, otočila nepriaznivý vývoj zápasu proti nenasadenej Češke Karolíne Muchovej a napokon zvíťazila 6:2, 5:7, 6:4.

Dvadsaťdvaročná rodáčka z Varšavy získala tretie prvenstvo na Roland Garros a celkovo svoj štvrtý grandslamový titul.

„Je to dosť neskutočné. Všetko. Ale zápas bol naozaj intenzívny, bolo v ňom mnoho vzostupov a pádov, stresujúcich momentov a návratov. Mám radosť, že som na konci začala opäť hrať solídne a dokončila to,“ skonštatovala po stretnutí poľská tenistka, ktorá je v ženskom tenise už viac ako rok hráčkou číslo jeden.

Swiateková začala kaziť

Muchová sa stala siedmou českou finalistkou Roland Garros a až štvrtou počas ostatných ôsmich rokov po Lucii Šafářovej, Markéte Vondroušovej a Barbore Krejčíkovej.

Dosiaľ dokázali spomedzi Češiek toto podujatia ovládnuť len Hana Mandlíková (1981) a spomenutá Krejčíková (2021), ktorá je nateraz poslednou českou šampiónkou na grandslamových turnajoch.

Muchová z úvodných 11 gemov vyhrala len dva, no v druhom sete sa za nepriaznivého stavu 0:3 vzchopila a začala predvádzať omnoho lepší tenis. Naopak, Swiateková zrazu začala viac kaziť a zápletka bola na svete.

„Zbadala som, že sa trochu trápi, bola napätejšia. Trochu som vtedy ožila. V treťom sete medzi nami nebol veľký rozdiel. Obe sme mali šance, ale ja som ich nevyužila tak dobre ako ona,“ povedala 26-ročná rodáčka z Olomouca, ktorá v rozhodujúcom dejstve viedla 2:0 aj 4:3 s „brejkom“ na konte.

Doteraz sa stretli len raz

„Bolo to blízko, ale vrátim sa silnejšia. Teraz už viem, že môžem vyhrávať veľké tituly,“ doplnila Muchová, ktorá sa postupom do finále postarala o rekord, keďže ako 43. hráčka svetového rebríčka sa stala renkingovo najnižšie postavenou finalistkou v histórii grandslamového podujatia Roland Garros.

Swiateková a Muchová sa predtým stretli v súťažnom zápase iba raz – bolo to v prvom kole turnaja v Prahe v apríli 2019. Muchová vtedy ako 106. hráčka sveta zdolala o 11 miest vyššie postavenú Swiatekovú 2:1 na sety.

Poľka sa však neskôr prepracovala na čelo rebríčka a získala štyri grandslamové tituly, kým Češka sa za ten čas posunula na súčasnú 43. priečku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iga SwiatekováKarolína Muchová