Hlas-SD bol najdôležitejším aktérom koaličných rokovaní, ale podľa politológa bude nútený robiť ústupky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MEMORANDUM: Podpis medzi stranami Smer, Hlas a SNS
Zľava: Predseda strany HLAS-SD a predseda parlamentu Peter Pellegrini a premiér a predseda strany SMER-SSD Robert Fico. Foto: Archívne, SITA/Diana Černak.
Tento článok pre vás načítala AI.

Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) bol najdôležitejším aktérom koaličných rokovaní, no bude nútený robiť ústupky tak, ako to robil i pri koaličných rokovaniach.

Pre agentúru SITA to uviedol politológ Gabriel Eštok z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. „Nakoniec Hlas síce nebol lacnou nevestou, ale ani drahou nie,“ skonštatoval.

Smer a SNS by mohli prehlasovať Hlas

Politológ predpokladá silnú koordináciu strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a Slovenskej národnej strany (SNS), ktorí by vo vláde mohli Hlas spoločne prehlasovať.

Viac o téme: Ficova vláda (koalícia Smer-SD, Hlas-SD, SNS)

Eštok upozorňuje, že napriek tomu, že Hlas i Smer budú zastávať rovnaký počet postov vo vláde (Smer bude mať šesť ministerstiev i post predsedu vlády – pozn. SITA), Smer bude ten, kto bude mať silnejšie postavenie.

„Politika totiž nie je matematika. Vo vláde 7 ministerských postov pre jednu stranu a 7 pre druhú neznamená rovnaký výsledok,“ hovorí politológ.

Prvkov nestability môže byť viacero

Dodáva, že Smer-SD vyhral ako voľby, tak i rokovania o zostavovaní vlády. „Splnil všetky úlohy, ktoré si stanovil. A to aj napriek tomu, že Smeru pred troma rokmi takmer všetci predpovedali pád a odchod do politickej minulosti,“ poznamenáva Eštok.

Eštok predpokladá, že trojkoalícia by mohla byť stabilná, napriek tomu, že v nej bude SNS (za stranu bol v predčasných parlamentných voľbách zvolený len jej predseda Andrej Danko, ostatní zvolení poslanci sú z iných politických subjektov, hoci kandidovali na kandidátnej listine SNS – pozn. SITA).

„Skúsenosť nás učí, že Robert Fico si dokázal všetky vlády, ktoré doteraz viedol, udržať. Dokázal v minulosti dokonca udržať vo vláde Bélu Bugára a Danka, a to aj napriek nespokojnosti občanov v uliciach s takouto vládou a požadujúcou jej definitívny koniec. Obchodovať s niektorými témami a stabilizovať tak postavenie vlády vie Fico v istých situáciách aj s časťou poslancov zo strany KDH,“ myslí si politológ.

Dodáva ale, že prvkov nestability môže byť viacero. Okrem zdanlivo nepredvídateľných poslancov zvolených za SNS to podľa Eštoka môžu byť i poniektorí poslanci Hlasu, ktorí neboli nadšení vstupom do koalície so Smerom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoGabriel EštokRobert Fico
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaSNS Slovenská národná stranaUPJŠ Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach