Kubánci žijúci v zahraničí budú môcť investovať a vlastniť podniky na ostrove.
Oznámil to v pondelok podpredseda vlády a minister zahraničného obchodu Óscar Pérez-Oliva, ktorý predstavil jednu z najvýznamnejších ekonomických reforiem posledných rokov.
Plynulé vzťahy
„Kuba je otvorená plynulým obchodným vzťahom s americkými spoločnosťami, ale aj s Kubáncami žijúcimi v Spojených štátoch a ich potomkami,“ uviedol Pérez-Oliva v rozhovore pre televíziu NBC News. Reformu má vláda oficiálne oznámiť ešte v pondelok večer.
Zmena prichádza v čase hlbokej hospodárskej krízy. Kubánska ekonomika čelí nedostatku potravín, častým výpadkom elektriny a silnému tlaku zo strany Spojených štátov, ktoré na krajinu uplatňujú obchodné sankcie už od roku 1962. Podľa ministra sa reforma nebude týkať len menších podnikateľských projektov, ale aj väčších investícií, najmä do infraštruktúry.

Trump opäť tlačí na pílu, ale západní spojenci nechcú tretiu svetovú
Vláda chce podporiť kľúčové sektory ekonomiky, ako sú cestovný ruch, ťažobný priemysel a modernizácia zastaranej elektrickej siete, ktorá často spôsobuje celoštátne výpadky elektriny.
Veľká kubánska komunita žije najmä v americkom meste Miami. Mnohí z týchto emigrantov opustili ostrov po revolúcii, ktorá v roku 1959 priviedla k moci Fidela Castra.
Prísne opatrenia
Reforma prichádza aj v čase zvýšeného napätia medzi Havanou a Washingtonom. Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa zaviedla prísne opatrenia vrátane blokovania dodávok ropy, čo ešte viac zhoršilo ekonomickú situáciu na ostrove. Trump v nedeľu uviedol, že Spojené štáty vedú s Kubou rozhovory a naznačil možnú dohodu.

Trump: NATO čaká veľmi zlá budúcnosť, ak spojenci USA nepomôžu odblokovať Hormuzský prieliv
„Kuba chce tiež uzavrieť dohodu a myslím si, že sa to môže stať pomerne rýchlo,“ povedal novinárom na palube prezidentského špeciálu Air Force One.
Kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel minulý týždeň potvrdil, že vláda s USA diskutovala o „bilaterálnych rozdieloch“, podrobnosti však nezverejnil.
