Grant Thornton: Nové zmeny v DPH spôsobia firmám problémy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

Zjednodušený režim platenia DPH pomáha malým, ale komplikuje život veľkým firmám. Zmena legislatívy je nevyhnutná.

BRATISLAVA 14. decembra (WBN/PR) – Po veľkej daňovej reforme v predchádzajúcom roku prijal parlament v septembri a októbri 2015 opäť viacero zmien v oblasti dane z príjmov fyzických a právnických osôb, dane z pridanej hodnoty a správy daní. Podľa odborníka v oblasti daňového poradenstva Wilfrieda Serlesa zo spoločnosti Grant Thornton časté zmeny daňových zákonov sťažujú firmám na Slovensku plánovanie. „Mnohé zmeny na Slovensku bývajú zacielené na určitú klientelu, ktorej prinášajú výhody, avšak súčasne znevýhodňujú ostatných daňovníkov. Pri týchto opatreniach mi na Slovensku chýba ucelená stratégia v oblasti daní,“ hovorí daňový poradca Serles.

Ako najväčší problém sa ukazuje zjednodušený režim platenia DPH (tzv. schéma cash accounting), ktorý pomáha likvidite malých firiem, ale znevýhodňuje veľké spoločnosti. Firmy do ročného obratu vo výške 100 000 eur sa môžu rozhodnúť odvádzať DPH až po úhrade ich faktúr. Problém vzniká pri väčších firmách, ktoré si pri týchto faktúrach môžu odpočítať DPH až po platbe. „Táto zmena zbytočne zneprehľadňuje už aj tak komplikovaný systém dane z pridanej hodnoty. Pretože každý podnikateľ bude musieť v budúcnosti pátrať, či je jeho obchodný partner malým podnikateľom, ktorý si zvolil schému cash accounting. Inak riskuje pri výpočte DPH pokutu.“

Zákon okrem toho núti väčšie spoločnosti poskytovať malým firmám de facto úver. „Myslím si, že tento „úver“ by mala Slovenská republika poskytovať sama tak, ako je to upravené v iných štátoch EÚ. Napríklad v Rakúsku nie je v tomto prípade ovplyvnený moment odpočítateľnosti DPH na vstupe pre ostatné podniky. Tieto si môžu DPH na vstupe odpočítať ako zvyčajne po obdržaní faktúry,“ hovorí Wilfried Serles.

Daňový systém je na Slovensku komplikovaný, potrebuje veľkú reformu

Slovenský daňový systém v minulosti vždy bodoval svojou jednoduchosťou, avšak v posledných rokoch sa postupne komplikuje. „Daňové zmeny znižujú atraktívnosť investovania na Slovensku,“ hovorí Serles. Dôkazom je rebríček „Paying Taxes Ranking“ zverejnený Svetovou bankou, v ktorom Slovensko postupne klesá a momentálne sa nachádza len na 100. pozícii zo 189 krajín. Slovensku patrila ešte pred dvoma rokmi 78. priečka, dnes sú daňovo atraktívnejší naši susedia Rakúsko (72.), Poľsko (87.) a Maďarsko (88.).

Daňový poradca z Grant Thornton hovorí o nutnosti zmien v organizácii daňovej správy. „Ako potrebnú vidím profesionalizáciu úradov a vytvorenie koncepcie, ktorá zdôrazní postavenie správcu dane ako poskytovateľa služieb. Investície do vzdelávania finančných úradníkov a moderná správa dane môžu výrazne pomôcť hospodárstvu Slovenskej republiky do budúcnosti.“

Z konkrétnych reformných krokov je potrebné výrazne znížiť počet termínov platenia dane, ako aj spustiť veľkú reformu v oblasti zdravotných a sociálnych odvodov, keďže na Slovensku máme priveľa druhov platieb a inštitúcií, ktorým sa odvádzajú sociálne a zdravotné odvody . Drobné dane, ako napríklad daň z motorových vozidiel, je potrebné buď zrušiť, alebo ich výber výrazne zjednodušiť. „Kľúčové je takisto ďalej rozvinúť e-government v správe daní, ktorý je ešte len v plienkach.“

Grant Thornton: jeden z lídrov medzi nezávislými poradenskými firmami

Grant Thornton International je jednou z popredných medzinárodných sietí nezávislých audítorských a daňovo-poradenských spoločností. Ponúka kompletné audítorské, daňové, poradenské, účtovnícke a outsourcingové služby V súčasnosti zamestnáva celosvetovo vyše 40.000 zamestnancov vo viac ako 130 krajinách a v porovnaní s priemerom odvetvia veľmi rýchlo rastie. Grant Thornton Slovensko vzniklo v roku 1991, má kancelárie v Bratislave a Prešove a v súčasnosti zamestnáva približne 50 zamestnancov. Špecializuje sa na postupy podľa IFRS a USGAAP, due diligence a oceňovanie spoločností. Klientmi Grant Thornton na Slovensku sú stredné a veľké medzinárodné organizácie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať