Foto: Sneh na severe Slovenska poškodil školy a kultúrne pamiatky, uzatvorili aj Oravský hrad

ORAVA: Snehová kalamita ohrozuje aj pamiatky
Hviezdoslavova hájovňa pod Babou horou, okr. Námestovo počas snehovej kalamity, ktorá zasiahla sever Slovenska. Bratislava, 17. január 2019. Foto: SITA/ŽSK

ŽILINA 18. januára (WebNoviny.sk) – So snehovou kalamitou celý týždeň zápasí aj 24 zariadení Žilinského samosprávneho kraja. Trinásť škôl, sedem sociálnych domovov a štyri múzeá a galérie riešia problémy so zatekaním striech či poškodením odkvapových žľabov.

Niektoré sociálne zariadenia mali problém s dopravou, iné s hromadením snehu, ktorý nemajú kam vyvážať a bránia v úprave cesty pre záchranné vozidlá,“ informovala hovorkyňa žilinskej krajskej samosprávy Martina Remencová.

Veľké množstvo snehu poškodilo aj dreviny v lesoparku v areáli Kysuckej galérie v Oščadnici a so snehom intenzívne bojuje niekoľko dní aj Oravské múzeum.

Spod masy ťažkého snehu bolo potrebné oslobodiť národné kultúrne pamiatky – Hviezdoslavovu Hájovňu a Oravskú lesnú železnicu, kde na trať okrem snehu popadali aj stromy. Múzeum sa niekoľko dní nevedelo dostať ani do Goralskej drevenice na sedle Beskýd. Do odvolania je z bezpečnostných dôvodov pre verejnosť uzatvorený aj Oravský hrad,“ dodala Remencová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŽSK Žilinský samosprávny kraj (VÚC)