Aktualizované: Tisícky ľudí na severe Slovenska boli bez elektriny, mokrý a ťažký sneh poškodil vedenie

POČASIE: Vietor a sneh spôsobujú výpadky elektriny
Ťažký sneh a silný vietor spôsobili rozsiahle výpadky elektrického prúdu na severe Slovenska. Pohľad na zamestnancov Stredoslovenskej distribučnej spoločnosti pripravujúcich sa na opravu elektrického vedenia v oblasti Turany, časť Trusalová. Turany, 14. január 2019. Foto: SITA/Milo Fabian.
  • aktualizované 14. januára 18:36

ŽILINA 14. januára (WebNoviny.sk) – Ťažký sneh a silný vietor spôsobili na severe stredného Slovenska rozsiahle výpadky elektriny. Stredoslovenská distribučná hlásila v pondelok v popoludňajších hodinách poruchu na 170 trafostaniciach, bez elektriny bolo zhruba 15-tisíc odberných miest.

„Najhoršia situácia je na Liptove v obciach Liptovský Trnovec, Liptovská Sielnica, Liptovské Matiašovce a Bobrovník, ale aj v Kráľovej Lehote, konkrétne v osade Čierny Váh. V týchto obciach je bez elektriny viac ako šesťtisíc odberných miest,“ uviedol v pondelok ráno hovorca Stredoslovenskej distribučnej Miroslav Gejdoš.

Poruchy aj v lyžiarskych strediskách

Výpadky elektriny postihli aj lyžiarske stredisko Kubínska Hoľa, kde zostalo bez prúdu 23 trafostaníc a stovky odberateľov.

Ako informoval Gejdoš poruchu evidovali aj v lyžiarskom stredisku Martinské Hole. Bez elektriny boli aj stovky odberateľov v Papradne a v Bytči, desiatky domácností v kysuckých obciach Dlhá nad Kysucou, Nesluša, Olešná a Vychylovka.

V regióne Turca evidujeme výpadok v Trusalovej a Sklenom, ale aj v susednej obci Ráztočno, ktorá už patrí do okresu Prievidza. V okrese Banská Bystrica bolo bez prúdu niekoľko desiatok odberateľov v Podkoniciach.

Výpadky dosiahli úroveň kalamity

Energetici poruchy odstraňovali podľa priority a dostupnosti jednotlivých miest. Popadané stromy vo väčšine prípadov poškodili elektrické vedenia, stĺpy či izolátory. Večer hlásili už iba zhruba 200 odberných miest bez elektriny s tým, že by ju na týchto miestach mali obnoviť ešte v pondelok.

Ako ďalej informoval Gejdoš, už však vedia, že bez prúdu zostane až do utorka 17 odberateľov v Dolnej Maríkovej (časť Besné) v okrese Považská Bystrica. „Ide o zložitejšiu opravu, ktorú sme dnes nestihli. Spadol tam strom na vedenie vysokého napätia, pretrhol vodiče, poohýbal konzoly a potrebujeme tiež vymeniť niekoľko izolátorov,“ informoval hovorca s tým, že pondelňajšie výpadky dosiahli úroveň kalamity, teda za 24 hodín zaznamenali viac ako 30-tisíc odberateľov bez prúdu na čas dlhší ako tri minúty.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)SSD Stredoslovenská distribučnáŽSK Žilinský samosprávny kraj (VÚC)