Foto: Sever krajiny stále bojuje so snehom, na strednom Slovensku vypadávala elektrina (aktualizované)

POČASIE: Vietor a sneh spôsobujú výpadky elektriny
Ťažký sneh a silný vietor spôsobili rozsiahle výpadky elektrického prúdu na severe Slovenska. Pohľad na zamestnancov Stredoslovenskej distribučnej spoločnosti pripravujúcich sa na opravu elektrického vedenia v oblasti Turany, časť Trusalová. Turany, 14. január 2019. Foto: SITA/Milo Fabian.
  • aktualizované 16. januára 20:36

BRATISLAVA 16. januára (WebNoviny.sk) – Mimoriadna situácia pre sneh stále platí vo všetkých obciach na Kysuciach a v okrese Námestovo na Orave.

Ako ďalej uviedol vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu Žilina Ľubomír Hollý, mimoriadna situácia je vyhlásená aj v ďalších 11 obciach na Orave, 15 obciach na Liptove, dvoch obciach v Turci, štyroch v okrese Žilina a dvoch v okrese Bytča.

V stredu po zasadnutí krízového štábu vyhlásilo tretí stupeň aktivity mesto Liptovský Mikuláš. „Dôvodom je situácia na cestách spôsobená intenzívnymi snehovými zrážkami, ktoré obmedzili priechodnosť ciest a chodníkov a hrozí zranenie ľudí, vznik dopravných nehôd či meškanie mestskej autobusovej dopravy,“ vysvetlila hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

Na Oravu dorazil aj plávajúci transportér

Pri odstraňovaní následkov snehovej kalamity pomáhajú aj hasiči. Ich pomoc je potrebná vo viacerých obciach, v ktorých je vyhlásená mimoriadna situácia. So špeciálnou vyslobodzovacou technikou na 11 miestach v Žilinskom kraji, prevažne na Orave a Kysuciach.

Na Oravu v noci dorazil aj plávajúci transportér z Malaciek, ktorý v prípade potreby dokáže evakuovať ľudí aj zo zasnežených osád v ťažkom teréne. Vojaci zo Žiliny a Martina od utorka pomáhajú pri odpratávaní snehu a cencúľov v Oravskej Lesnej a Novoti.

snehová kalamita, sever Slovenska, hasiči
Ťažká a vyslobodzovacia technika počas zásahu pri odstraňovaní následkov snehovej kalamity na severe Slovenska. Pomoc hasičov je potrebná vo viacerých obciach, v ktorých je vyhlásená mimoriadna situácia. Sprístupňujú cestné komunikácie, odpratávajú veľké nánosy snehu v okolí rodinných domov a ciest a v mnohých prípadoch odstraňujú sneh a ľad zo striech (16. január 2019). Foto: SITA/HaZZ.

V stredu po zasadnutí krízového štábu vyhlásilo tretí stupeň aktivity mesto Liptovský Mikuláš.

„Dôvodom je situácia na cestách spôsobená intenzívnymi snehovými zrážkami, ktoré obmedzili priechodnosť ciest a chodníkov a hrozí zranenie ľudí, vznik dopravných nehôd či meškanie mestskej autobusovej dopravy,“ vysvetlila hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

Výpadky elektrickej energie

Na strednom Slovensku pre nepriaznivé počasie znova vypadávali dodávky elektriny. „Vplyvom nepriaznivého počasia, najmä hustého sneženia, v noci z utorka na stredu na severe stredného Slovenska sme zaznamenali ďalšie poruchy na elektrických vedeniach,“ informoval v stredu ráno agentúru SITA hovorca Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslav Gejdoš.

Bez prúdu bolo podľa približne 800 odberných miest. Mimo prevádzky bolo spolu 40 trafostaníc. V priebehu dňa sa však väčšinu porúch podarilo odstrániť.

Ako agentúru SITA v stredu večer informoval Gejdoš, do štvrtka bude musieť vydržať bez elektriny 33 odberateľov v obci Beluša, konkrétne v častiach Belušské Slatiny a Podmalenica (okres Púchov). „Máme tu zlomený stĺp v neprístupnom teréne a oprava bude možná až vo štvrtok za vidna,“ informoval Gejdoš.

Bez prúdu je aj 40 domácností v Petroviciach, v časti Pláne (okres Bytča). Tu spadol popoludní na vedenie strom. „Tiež je to v neprístupnom teréne, takže dnes sa to už nepodarilo vyriešiť napriek maximálnemu úsiliu našich elektrikárov. Máme za sebou náročné dni, ale vo štvrtok so svitaním vyrazia naši pracovníci opäť do terénu a urobia všetko, čo bude v ich silách, aby opravy dokončili čo najskôr,“ dodal Gejdoš.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SSD Stredoslovenská distribučná