Filantropický projekt Rozprávky pre malé Pastelky prináša na Vianoce prvú časť dvojdielnej adaptácie Knihy džunglí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kniha dzungli 01.jpg
Foto: CODES Brand House
Tento článok pre vás načítala AI.

Rozprávky pre malé Pastelky koncom roka 2024 prinášajú deťom na Slovensku prvú časť audio spracovania legendárneho príbehu Rudyarda Kipplinga, Kniha džunglí.

Príbeh Mauglího ožíva v závere roka 2024 v unikátnej audio adaptácii, ktorú všetkým deťom na Slovensku prináša projekt Rozprávky pre malé Pastelky. Známi a aj menej známi herci a dabingoví protagonisti v réžii Tibora Frlajsa oživili Mauglího príbeh pre filantropické účely a projekt Biela Pastelka patriaci pod Úniu nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

Podľa informácií producenta audio adaptácie Knihy džunglí, spoločnosti CODES Brand House, je projekt Rozprávky pre malé Pastelky filantropickým konceptom, ktorý sa zameriava na autorskú tvorbu diel kladúcich si za cieľ budovanie povedomia o potrebe podpory nevidiacich a slabozrakých na Slovensku. „Kniha džunglí je ikonické dielo svetovej literatúry a sme nesmierne radi, že sa nám vďaka partnerom a skúsenému profesionálovi, režisérovi Tiborovi Frlajsovi podarilo presvedčiť legendárnych hlasových hercov a angažovať ich do prípravy tejto adaptácie. Obrovská vďaka patrí rovnako hudobníkom, Veronike Vitázkovej, ktorá sa postarala o motívy na dychové nástroje, harfistovi Michalovi Matejčíkovi a napokon Miloslavovi Kollárovi, ktorý pôvodnú zvučku nášho projektu interpretoval na tradičný indický nástroj, sitár. Samostatnou kapitolou je audio spracovanie, pri ktorom ako dizajnér cítim prostredníctvom zvukov, hlasov a hudby akoby farby a svetlo a tmu džungle, tak presvedčivo je audio grafika projektu spracovaná,“ vyjadril sa Milan Jursa, majiteľ a konateľ spoločnosti CODES Brand House, ktorá projekt Rozprávok pre malé Pastelky produkuje už druhým rokom.

Spracovanie diela bolo realizované v profesionálnom prostredí a zainteresovalo okrem hercov a hudobníkov aj skúsených odborníkov na dabingové remeslo. „Režijne a dramaturgicky uchopiť text mladej herečky a scenáristky Kristíny Fačkovcovej bola zrejme najväčšia profesijná výzva, ktorú som za posledné roky riešil. Na našom neviditeľnom pódiu, v štúdiu Slučka, sme privítali bardov hereckého umenia, našich začínajúcich kolegov a veľa, veľa detí i dospelých, ktorí navštevujú dabingovú akadémiu Slučka. Mená ako Milan Bahul, Ivo Gogál, Ivan Romančík, či Miroslav Noga sú zárukou silného zážitku. S naším zvukovým majstrom Rudom Nagyom, ktorý sa dabingom zaoberá viac ako dve dekády, sme urobili všetko preto, aby sme vytvorili pre všetkých poslucháčov azda až film bez obrazu. Sám pracujem s deťmi ako pedagóg a viem, že pri realizácii tejto nahrávky sme načreli skutočne do prapodstaty práce s hlasom a hereckým prejavom. Kniha džunglí nie je jednoduchý text, ponúka spektrum charakterov a nesie silné hodnotové posolstvo aj 130 rokov po svojom vzniku,“ dodáva Tibor Frlajs, režisér projektu zo spoločnosti Art Heart, a pedagóg dabingovej akadémie Slučka.

Podľa vyjadrenia produkcie sa samotné Rozprávky pre malé Pastelky projektom Kniha džunglí posúvajú na novú úroveň. „S CODES Brand House spolupracujeme niekoľko rokov a projekt Rozprávok pre malé Pastelky sme vnímali ako unikátny model budovania povedomia o potrebe pomáhať. No cítili sme, spoločne s našimi kolegami a stratégmi CODES Brand House, že existuje aj možnosť pretaviť túto pôvodnú logiku projektu na priamu podporu pre Úniu nevidiacich a slabozrakých Slovenska. V rokoch 2025 a 2026 bude stáť limitovaná edícia topánok z našej výroby na podošve, nesúcej meno Black Panther Bagheera. Zo zisku z každej predanej topánky s týmto označením budeme posielať finančné zdroje priamo do Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska,“ informuje Martin Arvay, obchodný riaditeľ spoločnosti ARTRA, ktorá je hlavným partnerom tohto projektu.

Projekt rozprávky pre malé Pastelky si podľa jeho producenta kladie za cieľ stať sa fenoménom. „Vždy budeme mať na Slovensku talentovaných ľudí, ktorí budú pracovať s jazykom, rečovým prejavom, umením. Kým tu budú, chceme ich inšpirovať k tomu, aby spoločne s nami a našimi partnermi svoj talent pretavili do auditívnych spracovaní diel pre všetky deti Slovenska. Hodnota, ktorú nachádzame v tom, že popri svojej dennej práci vieme koordinovať aj takto robustný projekt, je nemerateľná, tak ako je hodnota súcitu v ľudských postojoch a v konaní. Sme nesmierne vďační za to, že Rozprávky pre malé Pastelky prepojili dva zdanlivo nesúvisiace svety, jeden, ktorý pracuje výhradne so zvukom, a druhý, kde hrajú prím farby a práca s vizualitou“, uzatvára Milan Jursa z CODES Brand House.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať