Festival Dúhový Pride Bratislava sa odvysiela online, s prejavmi vystúpi viacero známych osobností

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dúhový PRIDE Bratislava 2019
Festival Dúhový Pride bude online. Foto: SITA/Jana Birošová

Festival Dúhový Pride Bratislava odvysielajú v sobotu 24. júla online. Vystúpia na ňom interpreti Vec Švidraň, The Grand Buffet, Lomnické Čháve, Erik Žigmund a Jakub Pružinský.

Ako informoval podpredseda rady združenia Dúhový Pride Bratislava Martin Macko, festival prináša príbehy rodičov LGBTI ľudí a transrodových ľudí. Dodal, že protipandemické opatrenia im ani tento rok neumožňujú zorganizovať festival v uliciach hlavného mesta.

Diskusia s prezidentkou

„Po pozitívnych skúsenostiach z minulého roka sme sa sústredili na menšie sprievodné podujatia, ktorých bolo počas Pride mesiaca viac ako 30,“ priblížili organizátori s tým, že Pride mesiac sa začal slávnostným otvorením 1. júla v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca.

Počas Pride mesiaca sa uskutočnila aj verejná diskusia prezidentky SR Zuzany Čaputovej s rodičmi LGBTI ľudí, ktorú zorganizovala Iniciatíva Inakosť. S prezidentkou v Novej Cvernovke diskutovali Zlatica Maarová a Dagmar Horná, ktorých dcéry s partnerkami vychovávajú svoje deti, a Elena Martinčoková, ktorej syn sa v Luxemburgu oženil so svojím priateľom.

Na diskusii sa zúčastnila aj Pavlína Fichta Čierna, mama transrodového chlapca Johanna. Posledným hosťom bol Waldemar Švábenský, ktorý organizuje festival transrodovej kultúry Svet podľa Gabriela. Švábenský začal festival organizovať po tom, čo jeho syn Gabriel, nádejný umelec a transrodový chlapec, spáchal v marci 2018 samovraždu.

Pod záštitou Valla a Drobu

Festival Dúhový Pride Bratislava sa v roku 2021 prvýkrát uskutoční pod záštitou primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla a predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraja Drobu.

Hlavný program festivalu bude vysielaný online v sobotu 24. júla od 19:00. Programom bude sprevádzať komička Simona Salátová.

S prejavmi vystúpia okrem iných ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, europoslanec Michal Šimečka (PS), primátor Bratislavy Matúš Vallo, predseda BSK Juraj Droba, štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Radoslav Kutaš, výkonná riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva Silvia Porubänová a spoločné vyhlásenie veľvyslanectiev prednesie veľvyslankyňa Írskej republiky v SR Hildegard Ó Riain.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Hildegard Ó RiainJuraj DrobaMária KolíkováMária PatakyováMartin MackoMatúš ValloMichal ŠimečkaRadoslav KutašSilvia PorubänováSimona SalátováZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny krajIniciatíva InakosťMK Ministerstvo kultúry SRSlovenské národné stredisko pre ľudské práva