Ekonomika Nemecka sa utápa v stagnácii a vlani sa prepadla, vplývalo na to viacero faktorov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemecko, ekonomika
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Nemecká ekonomika sa minulý rok prepadla o 0,3 %, keďže musela bojovať s drahšou energiou, vyššími úrokovými sadzbami, nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily a domácou rozpočtovou krízou.

Najväčšia európska ekonomika sa od posledných mesiacov roku 2022 v dôsledku týchto mnohých výziev utápa v stagnácii.

Nemecko bolo vzorom pre expanziu

Medzinárodný menový fond očakával, že Nemecko bude v minulom roku najhoršie fungujúcou veľkou rozvinutou ekonomikou, čo bol veľký obrat z jeho pozície ako vzoru pre expanziu, keď iné národy mali problémy.

Nemecká ekonomika pravdepodobne tiež klesla o 0,3 % vo štvrtom štvrťroku po stagnácii v treťom štvrťroku, uviedol v pondelok Spolkový štatistický úrad v počiatočnom hrubom odhade. Oficiálne údaje za posledné tri mesiace roku 2023 by mali byť známe 30. januára.

Medzitým pokračuje diskusia o tom, prečo sa Nemecko po ekonomickej stránke „zastavilo“.

Energeticky náročné odvetvia musia platiť vyššie ceny zemného plynu po strate lacných dodávok Ruska po jeho invázii na Ukrajinu a prudký nárast inflácie odradil spotrebiteľov od míňania peňazí.

Vyššie úroky aj spomalenie výroby

Spoločnosti sa medzitým sťažujú, že nedokážu obsadiť vysokokvalifikované pracovné miesta, a vo veľkom priemyselnom sektore v krajine bolo cítiť globálne spomalenie výroby.

Vyššie úrokové sadzby Európskej centrálnej banky zamerané na potlačenie inflácie pribrzdili výstavbu nových bytov a kancelárií.

Vláda tiež čelila rozpočtovej kríze po tom, čo nemecký ústavný súd rozhodol, že desiatky miliárd eur, ktoré boli pôvodne určené na zmiernenie následkov pandémie COVID-19, nemožno opätovne použiť na opatrenia na pomoc v boji proti klimatickej zmene a na modernizáciu krajiny. Rozpočty na roky 2023 a 2024 sa tak museli prepracovať.

Iní poukazujú na dlhodobý nedostatok investícií do infraštruktúry, ako sú železničné siete a vysokorýchlostný internet, keďže vláda sa zamerala na vyrovnanie rozpočtu podľa ústavného dodatku z roku 2009, ktorý obmedzuje deficitné výdavky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať