Dron spadnutý v Chorvátsku bol vyzbrojený výbušným zariadením

Croatia Flying Object Police inspect site of a drone crash in Zagreb, Croatia, Friday, March 11, 2022. A drone that apparently flew all the way from the Ukrainian war zone crashed overnight on the outskirts of the Croatian capital, Zagreb, triggering a loud blast but causing no injuries, Croatian authorities said Friday
Vojenský dron, ktorý havaroval v chorvátskom Záhrebe, bol vyzbrojený výbušným zariadením. Foto: AP Photo/Darko Bandic

Vojenský dron, ktorý havaroval v chorvátskom Záhrebe, bol vyzbrojený výbušným zariadením. V nedeľu to povedal chorvátsky minister obrany Mario Banožić s tým, že našli stopy výbušnín a stopy naznačujúce, že to nebol prieskumný stroj.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Vyvoláva to podľa neho ďalšie otázky o pôvode dronu, pretože existujú náznaky, že by mohol patriť Rusku aj Ukrajine, ktorá čelí ruskej invázii. Vyšetrovatelia vytiahli z krátera, ktorý vznikol po náraze, ostatné časti stroja vrátane poškodenej čiernej skrinky, ktorá by mohla odhaliť trasu jeho letu.

Bezpilotné lietadlo, ktoré chorvátski vyšetrovatelia identifikovali ako dron Tu-141 sovietskej výroby, dopadlo neďaleko študentského internátu na okraji Záhrebu vo štvrtok v noci a výbuch, ktorý nasledoval, poškodil zhruba 40 zaparkovaných áut. Stroj pritom predtým preletel cez Rumunsko a Maďarsko.

Keďže všetky tri posledné menované štáty patria do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), Záhreb skritizoval alianciu za pomalú reakciu na veľmi vážny incident a spochybnil jej pripravenosť. NATO tvrdí, že integrovaná protivzdušná a protiraketová obrana aliancie sledovala dráhu letu objektu.

Chorvátski predstavitelia však uviedli, že úrady krajiny neboli informované a NATO reagovalo až na otázky novinárov. Banožić avizoval, že budú požadovať odpovede týkajúce sa incidentu a že ho prehodnocujú aj jeho rezortní kolegovia v Rumunsku a Maďarsku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy