Kluby NHL draftovali najviac Slovákov od roku 2004, Gajan bol jednotkou medzi brankármi

Adam Gajan, draft NHL
Slovenský gólman Adam Gajan počas draftu NHL, v ktorom si ho vybral tím Chicago Blackhawks. Nashville, 29. jún 2023. Foto: SITA/AP.

Tohtoročný draft nováčikov do zámorskej hokejovej NHL bol pre Slovensko najúspešnejší od roku 2004, kluby si vybrali dokopy osem Slovákov.

K prvokolovým výberom Daliborovi Dvorskému (10.) a Samuelovi Honzekovi (16.) pribudli vo štvrtok brankár Adam Gajan, obranca Maxim Štrbák a útočníci Martin Mišiak, Juraj Pekarčík, Alex Čiernik a Maroš Jedlička. Gajan bol celkovo najvyššie draftovaný gólman a zlepšil tiež historické slovenské maximum na tomto poste.

Úspech Adama Gajana

Gajana si vybral v úvode druhého kola z celkovej 35. pozície klub Chicago Blackhawks, ktorý v stredu urobil draftovú jednotku z kanadského centra Connora Bedarda. Prvýkrát v histórii sa stalo, že najvyššie draftovaný brankár bol Slovák.

Devätnásťročný Popradčan prekonal národný rekord Petra Budaja, ktorého draftoval klub Colorado Avalanche v roku 2001 zo 63. priečky.

„Je to super byť draftovaný z 35. miesta ako prvý brankár. Som rád, že je to práve Chicago. Ja som stále hovoril, že to bude práve tento klub a všetci si zo mňa robili srandu. Veril som, že to bude Chicago. Vedel som, že mali o mňa záujem. Najmä skaut brankárov sa so mnou veľa rozprával. V deň draftu mi napísal, že mi drží palce. Odpísal som mu: ´Dúfam, že ma zoberiete z 35. priečky´. Nepotvrdil mi to, ale ja som veril, že to vyjde. Som rád, že je to Chicago,“ uviedol Gajan vo videu na facebooku RTVS Šport.

Zaznelo až päť slovenských mien

V Chicagu skončil aj Martin Mišiak, ktorý prišiel na rad ešte v druhom kole z 55. miesta. Medzi ním a Gajanom sa umiestnil jediný slovenský draftovaný obranca Štrbák, ktorého si zo 45. postu vybral klub Buffalo Sabres. V prvých dvoch kolách zaznelo dokopy päť slovenských mien, čo sa stalo prvýkrát v histórii. Predošlým maximom boli štyria v rokoch 1999 a 2022.

V treťom kole pribudol ďalší Slovák ku Dvorskému, keď klub St. Louis Blues draftoval Pekarčíka zo 76. pozície. Vo štvrtom kole zo 120. priečky putoval Čiernik do Philadelphie Flyers a v záverečnom siedmom kole sa dočkal aj 20-ročný Jedlička, ktorého si vybralo Colorado. Bolo to z 219. stupienku, teda šiesteho od konca.

Výsledky ostatných krajín

Z európskych krajín malo viac draftovaných hráčov ako Slovensko iba Švédsko (24), Rusko (19) a Fínsko (15), nasledovali Česko (7), Bielorusko (5), Nemecko (3), Rakúsko, Dánsko, Nórsko, Taliansko, Francúzsko, Kazachstan a Švajčiarsko (všetci po 1).

Celkovo bol tohtoročný draft v americkom Nashville šiesty najúspešnejší v slovenskej histórii. Stále platný rekord je 16 draftovaných Slovákov v roku 2000, o rok neskôr to bolo 15, dvojciferný počet bol ešte v rokoch 1999 (12), 2003 a 2004 (po 10). Odvtedy bolo maximom sedem v roku 2005 a potom šesť vlani, medzitým najviac päť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam GajanAlex ČiernikConnor BedardDalibor DvorskýJuraj PekarčíkMaroš JedličkaMartin MišiakMaxim ŠtrbákPeter BudajSamuel Honzek
Firmy a inštitúcie Buffalo SabresChicago BlackhawksColorado AvalancheNHLPhiladelphia FlyersSt. Louis Blues