Do rozpravy k vládnemu programu sa prihlásilo 42 poslancov

Béla Bugár, Martin Glváč
Zľava: Podpredsedovia parlamentu Béla Bugár a Martin Glváč počas rokovania 2. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 18. apríl 2016. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 19. apríla (WebNoviny.sk) – Do rozpravy k programovému vyhláseniu vlády sa písomne prihlásilo 42 poslancov. Diskusiou k vládnemu programu zákonodarcovia otvorili druhý deň druhej schôdze národnej rady.

Rozprava k programovému vyhláseniu vlády a žiadosti o vyslovenie dôvery kabinetu tak podľa počtu prihlásených bude trvať minimálne niekoľko dní. Ako prvý okomentuje v národnej rade vládny program predseda OĽaNO-NOVA Igor Matovič.

Vláda Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd a Siete chce podľa jeho slov prinášať kontinuitu a pokrok a prekonať staré deliace čiary z 90-tych rokov. Za kľúčové politiky nového kabinetu označil Pellegrini podporu pracovných miest, znižovanie regionálnych rozdielov, boj proti korupcii a kvalitnú verejnú správu.

Účinný protischránkový zákon

Vláda podľa Pellegriniho použije všetky právne i politické prostriedky, aby nedala extrémizmu šancu a zastavila tak ďalšiu antisystémovú eróziu parlamentnej demokracie.

Predstavitelia vládnych strán podľa Pellegriniho uprednostnili zodpovednosť, nový kabinet je vecou „jedinečnej štátotvornej dohody“ a vláda vznikla tak rýchlo aj preto, že štandardné strany si uvedomujú narastajúce bezpečnostné riziká a turbulentné ekonomické prostredie v Európe. Komplikované geopolitické prostredie podľa vicepremiéra bude ovplyvňovať aj Slovensko, ktoré čelí podobne ako Európa strategickým výzvam.

Nová vláda chce podľa Pellegriniho presadzovať „dôveryhodnú, transparentnú a všeobecne akceptovateľnú politiku“. Kabinet deklaruje spoločnú vôľu inštitucionalizovať a zintenzívniť boj proti korupcii. Chce prijať účinný protischránkový zákon vzťahujúci sa na všetky verejné zdroje. V zahraničnej a európskej politike vláda zdôrazňuje jednoznačnú kontinuitu v proeurópskej a proatlantickej orientácii SR.

Výzvou je zlepšiť slovenské školstvo

Súčasný stav slovenského školstva, a to tak regionálneho ako aj vysokého, považuje dokument za veľkú výzvu. Zlepšenie tohto stavu si vyžaduje zásadné vnútorné aj vonkajšie systémové zmeny a vláda je odhodlaná ich pripraviť a začať neodkladne uskutočňovať.

Návrh týchto zmien sformuluje vláda do konca roku 2016 v Národnom programe rozvoja výchovy a vzdelávania. Vláda zabezpečí výrazné zvýšenie verejnej investície do školstva, spojené so zásadnými vnútornými zmenami systému školstva.

Vláda podľa programového vyhlásenia chce do roku 2020 dosiahnuť vyrovnaný rozpočet. Do programového vyhlásenia sa dostal projekt zameraný na dosiahnutie čo najväčšej hodnoty za vynaložené verejné zdroje. V prvom kroku sa má uskutočniť revízia zameraná na zdravotníctvo, dopravu a informatizáciu verejnej správy, ktoré predstavujú 40 percent výdavkov verejnej správy.

Čakacie lehoty na zdravotné a ošetrovateľské výkony by sa mali skrátiť a definovať by sa mali maximálne lehoty v nemocniciach. V oblasti zdravotníctva si vláda dala pacienta na prvé miesto, zamerať sa chce aj na transparentnosť, efektívnosť a účelnosť, dôstojnosť povolania či rozvoj, obnovu a modernizáciu.

Vytvorenie ďalších 100-tisíc pracovných miest

Znížiť by sa podľa Pellegriniho mala daň z príjmov právnických osôb na 21 percent zo súčasných 22 percent. Zrušiť sa má tiež daňová licencia, teda poplatok, ktorý museli spoločnosti platiť aj v prípade vykázania straty, a to počnúc rokom 2018. Vláda chce prispieť k vytvoreniu ďalších 100-tisíc pracovných miest a k zníženiu nezamestnanosti pod 10 percent.

Predseda parlamentu Andrej Danko po tom, ako Pellegrini predstavil programové vyhlásenie vlády a žiadosť o vyslovenie dôvery, prerušil rokovanie druhej schôdze národnej rady, aby dokument prerokovali výbory národnej rady.

Rozprava o programovom vyhlásení vlády spravidla trvá niekoľko dní, rokovanie o programovom vyhlásení vlády Ivety Radičovej si vyžiadalo päť dní, o programe druhej vlády Roberta Fica diskutoval parlament takmer dva týždne.

Vláda je podľa ústavy povinná do 30 dní po svojom vymenovaní predstúpiť pred Národnú radu SR, predložiť jej svoj program a požiadať ju o vyslovenie dôvery.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoIgor Matovič
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyVláda SR