Pellegrini nahradil Fica, predstavil programové vyhlásenie

Vicepremiér pre investície Peter Pellegrini počas rokovania 2. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 18. apríl 2016. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 18. apríla (WebNoviny.sk) – Vláda Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd a Siete chce podľa vicepremiéra pre investície Petra Pellegriniho prinášať kontinuitu a pokrok a prekonať staré deliace čiary z 90-tych rokov.

Za kľúčové politiky nového kabinetu označil Pellegrini pri predstavovaní programového vyhlásenie vlády v parlamente podporu pracovných miest, znižovanie regionálnych rozdielov, boj proti korupcii a kvalitnú verejnú správu.

Vláda podľa Pellegriniho použije všetky právne i politické prostriedky, aby nedala extrémizmu šancu a zastavila tak ďalšiu antisystémovú eróziu parlamentnej demokracie. Predstavitelia vládnych strán podľa Pellegriniho uprednostnili zodpovednosť, nový kabinet je vecou „jedinečnej štátotvornej dohody“ a vláda vznikla tak rýchlo aj preto, že štandardné strany si uvedomujú narastajúce bezpečnostné riziká a turbulentné ekonomické prostredie v Európe. Komplikované geopolitické prostredie podľa vicepremiéra bude ovplyvňovať aj Slovensko, ktoré čelí podobne ako Európa strategickým výzvam. Nová vláda chce podľa Pellegriniho presadzovať „dôveryhodnú, transparentnú a všeobecne akceptovateľnú politiku„.

Chcú zintenzívniť boj proti korupcii

Kabinet deklaruje spoločnú vôľu inštitucionalizovať a zintenzívniť boj proti korupcii. Chce prijať účinný protischránkový zákon vzťahujúci sa na všetky verejné zdroje. V zahraničnej a európskej politike vláda zdôrazňuje jednoznačnú kontinuitu v proeurópskej a proatlantickej orientácii SR.

Súčasný stav slovenského školstva, a to tak regionálneho, ako aj vysokého, považuje dokument za veľkú výzvu. Zlepšenie tohto stavu si vyžaduje zásadné vnútorné aj vonkajšie systémové zmeny a vláda je odhodlaná ich pripraviť a začať neodkladne uskutočňovať. Návrh týchto zmien sformuluje vláda do konca roku 2016 v Národnom programe rozvoja výchovy a vzdelávania. Vláda zabezpečí výrazné zvýšenie verejnej investície do školstva, spojené so zásadnými vnútornými zmenami systému školstva.

Vláda podľa programového vyhlásenia chce do roku 2020 dosiahnuť vyrovnaný rozpočet. Do programového vyhlásenia sa dostal projekt zameraný na dosiahnutie čo najväčšej hodnoty za vynaložené verejné zdroje. V prvom kroku sa má uskutočniť revízia zameraná na zdravotníctvo, dopravu a informatizáciu verejnej správy, ktoré predstavujú 40 percent výdavkov verejnej správy.

Mali by sa definovať maximálne lehoty v nemocniciach

Znížiť by sa podľa Pellegriniho mala daň z príjmov právnických osôb na 21 percent zo súčasných 22 percent. Zrušiť sa má tiež daňová licencia, teda poplatok, ktorý museli spoločnosti platiť aj v prípade vykázania straty, a to počnúc rokom 2018.

Čakacie lehoty na zdravotné a ošetrovateľské výkony by sa mali skrátiť a definovať by sa mali maximálne lehoty v nemocniciach. V oblasti zdravotníctva si vláda dala pacienta na prvé miesto, zamerať sa chce aj na transparentnosť, efektívnosť a účelnosť, dôstojnosť povolania či rozvoj, obnovu a modernizáciu.

Vláda chce prispieť k vytvoreniu ďalších 100-tisíc pracovných miest a k zníženiu nezamestnanosti pod 10 percent.

Predseda parlamentu Andrej Danko potom, ako Pellegrini predstavil programové vyhlásenie vlády a žiadosť o vyslovenie dôvery, prerušil rokovanie druhej schôdze národnej rady. Dokument dnes večer a v utorok ráno prerokujú výbory národnej rady. Diskusia k základnému vládnemu dokumentu sa v pléne NR SR začne v utorok od 10:00.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie Vláda SR