Dedič spoločnosti Samsung dostal za korupciu päť rokov väzenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Samsung, logo
Foto: ilustračné, SITA/AP

SOUL 25. augusta (WebNoviny.sk) – Dedič spoločnosti Samsung I Če-jong, ktorého obvinili z korupcie súvisiacej so škandálom okolo bývalej juhokórejskej prezidentky Pak Kun-hje, pôjde na päť rokov za mreže. V piatok tak rozhodol súd. Ako informuje spravodajský portál BBC odvolávajúc sa na miliardárovho právnika, voči verdiktu súdu sa plánujú odvolať.

I Če-jonga, ktorý svoju vinu odmieta, úrady zadržiavali na základe obvinení z korupcie od februára tohto roka. Medzi tieto obvinenia patrilo napríklad podplácanie, sprenevera či skrývanie majetku v zahraničí. Podnikateľ čelil až 12 rokom za mrežami.

Štyridsaťdeväťročného miliardára obvinili z poskytnutia finančných darov v hodnote 41 miliárd juhokórejských wonov (v prepočte zhruba 30,8 milióna eur) viacerým mimovládnym nadáciám, ktoré riadila prezidentkina dôverníčka Čche Son-sil. Za to sa mu údajne odvďačila politickými výhodami v rámci reštrukturalizácie spoločnosti Samsung Electronics, ktoré mali I Če-jongovi zabezpečiť posilnenie kontroly nad ňou.

Škandál okolo spoločnosti Samsung prispel k zosadeniu Pak Kun-hje z funkcie prezidentky. Jej dôverníčku Čche Son-sil zase súd za korupciu poslal na tri roky do väzenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pak Kun-Hje
Firmy a inštitúcie Samsung