Na Floride vykonali trest smrti pomocou nových chemikálií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Florida; trest smrti; väzenie
Ilustračné foto. Foto: SITA/AP

STARKE 25. augusta (WebNoviny.sk) – Úrady v americkom štáte Florida vykonali vo štvrtok trest smrti prostredníctvom smrteľnej injekcie obsahujúcej anestetikum, ktoré na tento účel ešte nepoužili. Pri prvej poprave za uplynulých 18 mesiacov použili etomidát, ktorého využitie sa stretlo s kritikou, pretože ide o neoverenú chemikáliu pri takýchto výkonoch.

Etomidát nahradil skôr používaný midazolam, ktorý mnohé farmaceutické spoločnosti odmietajú poskytnúť na trest smrti. V novej zmesi je okrem etomidátu aj paralytikum rokuróniumbromid a octan draselný, ktorý zastaví činnosť srdca. Aj poslednú menovanú zlúčeninu použili pri treste smrti na Floride po prvý raz.

Muž, ktorého popravili novou zmesou vo väznici v meste Starke, bol odsúdený na trest smrti za dve rasovo motivované vraždy. Podľa úradov bol 53-ročný Mark Asay prvým belochom na Floride popraveným za vraždu Afroameričana.

Muža odsúdili za vraždu 34-ročného Roberta Leeho Bookera v roku 1987, ku ktorej sa vyjadroval s rasistickými poznámkami, a tiež za vraždu 26-ročného Roberta McDowella. Ten bol z časti hispánskeho pôvodu a o život ho Asay pripravil po tom, ako si ho objednal ako prostitútku a zistil jeho skutočné pohlavie, tvrdia prokurátori.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať