Thajský najvyšší súd vydá zatykač na bývalú premiérku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Yingluck Shinawatra
Yingluck Shinawatra Foto: SITA/AP

BANGKOK 25. augusta (WebNoviny.sk) – Thajský najvyšší súd v piatok oznámil, že vydá zatykač na bývalú premiérku Jinglak Šinavatrovú, po tom ako sa nedostavila na vyhlásenie verdiktu v rámci procesu týkajúceho sa jej obvinení z nedbanlivosti pri dohľade nad vládnymi dotáciami pre pestovateľov ryže. Rozhodnutie prišlo po tom, ako jej právnici informovali súd, že sa na pojednávaní nezúčastní pre bolesť ucha. Sudca však uviedol, že tomu neverí, pretože nepredložili žiadne lekárske potvrdenie a jej konanie preto vyústi zatykačom. Pojednávanie odročil na 27. septembra.

Nie je známe, kde sa v čase pojednávania Šinavatrová nachádzala, čo podnietilo špekulácie o jej úniku z krajiny. Súčasný ministerský predseda Prajut Čan-o-Ča následne oznámil, že po jeho predchodkyni pátra polícia. „Polícia je informovaná, ale zatiaľ nič nemá. Stále ju hľadáme,“ uviedol. Podľa informácií spravodajského portálu BBC Thajsko sprísnilo hraničné kontroly, aby zamedzilo jej úniku z krajiny. Bývalá premiérka je sestrou expremiéra Thaksina Šinavatru, ktorý opustil krajinu v roku 2008, aby sa vyhol väzeniu za korupciu. Momentálne žije v exile v Dubaji.

Na pojednávaní, na ktoré sa Šinavatrová nedostavila, mal súd vyniesť rozsudok za to, že pre jej dohľad nad schémou vládnych dotácií pre pestovateľov ryže prišiel štát o miliardy dolárov. K prečinu malo dôjsť počas jej vlády v rokoch 2011 až 2014. Politička vinu odmieta. Ak ju však súd uzná vinnou, môže ju poslať za mreže na desať rokov a natrvalo ju zbaviť možnosti pôsobiť v politike.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať