Členstvo Moldavska v EÚ je „geostrategická investícia“, tvrdia poslanci europarlamentu

Moldavsko protest
Členovia nedávno sformovanej moldavskej skupiny Hnutie za ľud a moldavskej ruskej strany Shor vypúšťajú holuby počas protestu proti prozápadnej vláde a nízkej životnej úrovni v Kišiňove v Moldavsku v nedeľu 19. februára 2023. Tisíce Protivládni demonštranti sa v nedeľu vrátili do ulíc hlavného mesta Moldavska a žiadali prozápadnú vládu, aby túto zimu pokryla náklady na ich účty za energiu uprostred krízy životných nákladov a prudko stúpajúcej inflácie. Foto: SITA/AP

Poslanci Európskeho parlamentu potvrdili svoj záväzok voči členstvu Moldavska v Európskej únii (EÚ). Ako europarlament uviedol v tlačovej správe, v uznesení prijatom v stredu poslanci uviedli, že členstvo Moldavska v Únii bude „geostrategickou investíciou do zjednotenej a silnej Európy“.

Moldavsko je naďalej vystavené ruskému tlaku a energetickému vydieraniu, hospodárskym otrasom v dôsledku vojny na susednej Ukrajine, ako aj pokusom Kremľa destabilizovať proeurópsku vládu. Parlament víta líderstvo moldavskej prezidentky Maie Sandu a inštitúcií krajiny pri riešení týchto vážnych výziev,“ uvádza sa v správe, podľa ktorej sa prístupové rokovania s Moldavskom musia začať do konca roka 2023 po splnení deviatich krokov, ktoré určila Európska komisia.

Európska únia chce naďalej podporovať Moldavsko pri dosahovaní energetickej nezávislosti. Europoslanci zároveň prízvukujú, že oligarchov, ktorí utiekli, musia vydať naspäť do Moldavska. Parlament tiež žiada, aby EÚ rozšírila rozsah svojho sankčného režimu tak, aby zahŕňal trestné činy korupcie, ktoré podkopávajú bezpečnosť, stabilitu, ústavné a demokratické inštitúcie krajiny.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlamentEurópska únia