Členstvo Fínska a Švédska v NATO je hlavnou prioritou aliancie, Stoltenberg vyzval posledné dve krajiny na potvrdenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jens Stoltenberg
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg otvára zasadnutie ministrov obrany NATO za okrúhlym stolom Severoatlantickej rady v sídle NATO v Bruseli, v stredu 15. februára 2023. Foto: archívne, SITA/AP (Olivier Matthys)

Členstvo Fínska a Švédska v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO) je podľa jej generálneho tajomníka hlavnou prioritou. Jens Stoltenberg v utorok vyzval Turecko a Maďarsko, aby urgentne ratifikovali prístupové protokoly severských krajín, keďže tak ešte neurobili ako jediní členovia aliancie.

Fínsko aj Švédsko budú členmi NATO

Stoltenberg na tlačovej konferencii s fínskou premiérkou Sannou Marin v Helsinkách povedal, že pri zabezpečovaní členstva pre Fínsko a Švédsko sa dosahuje pokrok, podrobnosti však nezverejnil.

Som absolútne presvedčený, že Fínsko aj Švédsko sa stanú členmi NATO,“ vyhlásil a zopakoval, že obe krajiny plne spĺňajú kritériá a „dosiahli to, čo mali urobiť“ po tom, čo v máji požiadali o vstup do aliancie.

Marin naznačila, že spomalenie vstupu Fínska a Švédska do NATO riskuje narušenie dôveryhodnosti aliancie a jej politiky otvorených dverí. Pre vstup do NATO je potrebné jednohlasné schválenie od jeho existujúcich členov.

Cieľom je odstrániť prekážky

Turecko podľa Stoltenberga súhlasilo s obnovením rokovaní o fínskom a švédskom členstve v NATO začiatkom budúceho mesiaca v Bruseli. Cieľom je odstrániť prekážky a problémy, ktoré má Ankara, najmä so Švédskom. Maďarský parlament podľa neho jasne povedal, že bude posudzovať ratifikáciu o pár dní. Šéf NATO dúfa, že pozitívny výsledok hlasovania príde čoskoro.

Fínsky parlament sa chystá prijať legislatívu, ktorá umožní vstup krajiny do NATO.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jens StoltenbergSanna Marin
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy