Američania zaútočili dronom na Islamský štát v Afganistane, zabili dvoch dôležitých militantov

Afghanistan Republicans Refugees In this image provided by the U.S. Marine Corps, Finnish coalition forces assist evacuees for onward processing during an evacuation at Hamid Karzai International Airport in Kabul, Afghanistan, on Tuesday, Aug. 24, 2021. As the U.S. rushes to evacuate Americans and allies from Afghanistan, a growing number of Republicans are questioning why the U.S. should take in Afghan citizens who worked side by side with Americans.
Americká armáda zaútočila dronom na člena Islamského štátu. Foto: archívne, Staff Sgt. Victor Mancilla/U.S. Marine Corps via AP
  • aktualizované 28. augusta 18:32

Americký útok dronom na extrémistickú skupinu Islamský štát (IS) v Afganistane zabil jeho dvoch dôležitých členov. O nich sa predpokladá, že sa pričinili pri plánovaní alebo sprostredkovaní útokov.

V sobotu o tom na tlačovej konferencii Pentagonu informoval predstaviteľ amerických ozbrojených síl Hank Taylor. Prvotné správy pritom hovorili o jednom mŕtvom militantovi.

Útok nariadil Biden

Centrálne velenie armády Spojených štátov uviedlo, že nálet, ktorý nariadil prezident Joe Biden, vykonalo v provincii Nangarhár. Stalo sa tak menej ako 48 hodín po samovražednom útoku pri letisku v Kábule, ku ktorému sa prihlásila regionálna odnož IS a ktorý si vyžiadal životy 169 Afgancov a 13 amerických vojakov.

Štvrtkový útok pred bránami letiska v Kábule sa stal v čase, keď sa davy Afgancov zúfalo snažia dostať do evakuačných lietadiel po tom, ako sa krajiny zmocnilo hnutie Taliban.

Evakuačné lety končia

Napriek tomu evakuácie v nasledujúcich dňoch pokračovali a viaceré krajiny postupne ukončili svoje misie. Svoj posledný evakuačný let oznámilo v sobotu Taliansko a aj Spojené kráľovstvo informovalo, že už v sobotu končí s evakuačnými letmi pre Afgancov.

Medzičasom lídri Talibanu nasadili v blízkosti letiska viac svojich bojovníkov, aby zabránili zoskupovaniu sa veľkých davov. Cestu na letisko tak uzavreli pre väčšinu Afgancov dúfajúcich v evakuáciu, informuje agentúra AP.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joe Biden
Firmy a inštitúcie Islamský štátPentagon