Cichanovská vyzýva k tvrdším sankciám proti Lukašenkovi, mali by byť podľa nej čo najsilnejšie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Czech Republic
Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská. Foto: archívne, Vondrous Roman/CTK Pool Photo via AP

Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská vyzvala na tvrdšie sankcie proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Vyjadrila sa tak v rozhovore pre nemeckého vysielateľa DW s tým, že je to jediný efektívny spôsob, ako zatlačiť na neho a jeho administratívu.

Lukašenko rozumie len reči sily a ekonomických sankcií. To je mechanizmus, ktorý by bolo treba použiť … sankcie by mali byť čo najsilnejšie,“ povedala Cichanovská, ktorá žije v exile v litovskom Vilniuse, počas dvojdňovej návštevy Berlína.

Tri kolá sankcií

Posledné tri kolá sankcií, ktoré na Lukašenka a ďalších vysokopostavených bieloruských predstaviteľov uvalila Európska únia (EÚ), boli podľa jej slov „skôr morálneho charakteru“.

Cichanovská pritom zároveň dúfa, že v ďalšom kole opatrení bude zahrnutých viac predstaviteľov, ktorí mali podiel na násilnostiach proti protestujúcim a oponentom režimu.

Koncom roka 2020 EÚ na Lukašenka, ktorého označujú aj za „posledného európskeho diktátora“, a jeho najbližších spojencov uvalila sankcie v súvislosti so spornými prezidentskými voľbami z 9. augusta 2020. Cichanovskú pritom mnohí považujú za skutočnú víťazku volieb a únia Lukašenka neuznáva ako právoplatnú hlavu štátu.

Hrozba pre ostatné štáty

V súčasnosti platia sankcie proti 88 ľuďom, vrátane Lukašenka, ktorí nesmú vstúpiť na územie EÚ a zmrazili im tiež všetky účty v európskych bankách. Sankcie sa týkajú aj siedmich štátnych podnikov a organizácií.

Cichanovská je však presvedčená, že tieto sankcie sú nedostatočné, najmä, keď sa podľa nej ukázalo, že Lukašenko a jeho režim nepredstavujú hrozbu len pre Bielorusov, ale aj pre ďalšie štáty.

Tridsaťosemročná politička tým odkazovala na májový incident, keď bieloruské úrady prinútili lietadlo spoločnosti Ryanair smerujúce z Atén do Vilniusu pristáť v Minsku, kde následne zatkli novinára Ramana Prataseviča a jeho priateľku Sofiu Sapegu.

Zákaz pre aerolinky

Európsky blok následne uvalil na Bielorusko ďalšie sankcie, vrátane zákazu pre bieloruské aerolinky používať vzdušný priestor únie a tiež zakázali európskym leteckým spoločnostiam lietať ponad Bielorusko.

Cichanovská zároveň prostredníctvom svojho rozhovoru pre talk show To the Point z dielne DW vyzvala európskych politikov, aby svoje kroky nezakladali na tom, čo vidia v televízii, ale na „utrpení ľudí“.

Stovky ľudí za mrežami

Podľa bieloruskej ľudskoprávnej organizácie Viasna je k 12. júnu naprieč Bieloruskom za mrežami 477 ľudí, ktorí sú politickými väzňami. Medzi nimi je aj Cichanovskej manžel Sergej, obľúbený bloger, ktorý plánoval kandidovať za prezidenta, no v máji 2020 ho zatkli a v súčasnosti mu za rôzne obvinenia hrozí 15 rokov väzenia.

Po manželovom uväznení sa o zvolenie za prezidentku uchádzala Cichanovská, no Lukašenko sa vyhlásil za víťaza volieb a v krajine vypukli protesty. Cichanovská musela následne ujsť z krajiny.

Nesmie zostať pri moci

Zo súčasnej politickej a humanitárnej krízy sa podľa nej krajina dostane len po nových voľbách a zmene politického systému. „Lukašenko nesmie zostať pri moci,“ skonštatovala.

V Európe sa podľa vlastných slov stretla s „demokratickými politikmi“, s politikmi, ktorým „záleží na názore ľudí“ a vďaka tomu vie, ako by chcela, aby to vyzeralo v Bielorusku.

Politička pritom priznala, že je sama často vystrašená a unavená, ale chápe, že nemá právo sa vzdať, pretože „ľudia, ktorí sú vo väzení sa nevzdali“ a teraz trpia aj za ostatných. Domov sa Cichanovská podľa vlastných slov vráti hneď, keď na ňu bude jej domov pripravený.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander LukašenkoRaman PratasevičSofia SapegaSvetlana Cichanovská
Firmy a inštitúcie Európska úniaRyanair