Slováci sa radšej vzdajú dovolenky, ako by sa mali zadlžiť. Najčastejšie po pôžičke siahnu ľudia s nízkymi príjmami

Foto: ilustračné, ttps://www.gettyimages.com

Slovenské domácnosti financujú letnú dovolenku v drvivej väčšine z úspor a pokiaľ úspory nemajú, pre dovolenku sa nezadlžujú a radšej nikam necestujú.

Na dovolenku si niekedy požičalo iba 6 % slovenských domácností a okrem toho polovicu takýchto pôžičiek tvorili menšie sumy do 400 eur. Tieto závery vyplynuli z prieskumu spoločnosti Kruk, ktorá sa zameriava na správu pohľadávok.

Zadlžovanie sa pre dovolenku

Sumu presahujúcu 400 eur si na dovolenku požičajú skôr muži, pri pôžičkách do 400 eur žiadny rozdiel medzi mužmi a ženami nie je.

Najčastejšie si na dovolenku požičiavajú ľudia vo veku 35 až 44 rokov a tiež rodiny s jedným dieťaťom, a to spravidla aj vyššie sumy nad 400 eur.

Častejšie než ľudia s najnižšími osobnými príjmami si na dovolenku požičiavajú Slováci s osobným príjmom 600 až 1 000 eur mesačne.

Ľudia s nízkymi príjmami

„Je určite správne, že keď slovenské rodiny nemajú nasporené na letnú dovolenku, zvolia radšej lacnejšiu alternatívu alebo sa dovolenky úplne vzdajú, než aby sa zadlžili. Veľmi podobné výsledky sme získali aj v našich prieskumoch z uplynulých rokov, takže postoj Slovákov k pôžičkám na dovolenku sa dlhodobo nijako zásadne nemení,“ uvádza generálna riaditeľka spoločnosti Kruk Jaroslava Palendalová.

Najčastejšie si na dovolenku požičiavajú ľudia, ktorí o finančnej situácii svojej domácnosti uvádzajú, že im príjem nevystačí ani na najnutnejšie výdavky a zároveň majú ďalšie pôžičky alebo úvery, pričom niektoré z nich už teraz nedokážu splácať.

„Peniaze na dovolenku si niekedy požičala každá ôsma domácnosť v takejto tiesnivej finančnej situácii,“ dodáva Palendalová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslava Palendalová
Firmy a inštitúcie Kruk