Slováci zahodili obavy a v lete potiahnu k moru, Chorvátsko je stále in, no v kurze začína byť aj Turecko

Turecko, Alanya, pláž, more, dovolenka, leto
Foto: ilustračné, Getty images

Letnú dovolenku v tomto roku plánuje približne 60 % Slovákov. Najčastejšie ju chcú absolvovať na Slovensku, v prípade zahraničia najmä v Chorvátsku.

Trendom letnej sezóny je návrat slovenských dovolenkárov na pláže v stredomorských krajinách, hoci obavy z pandémie čiastočne nahradila finančná neistota pre rastúcu infláciu.

Vyplýva to z výsledkov reprezentatívneho prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Go4insight na prelome mája a júna na vzorke tisíc respondentov vo veku 15 až 79 rokov, a to kombináciou osobného a online zisťovania.

Chorvátsko je najobľúbenejšie

Dovolenkovať na Slovensku chce asi o štvrtinu menej ľudí ako vlani. V letnom období tu predpokladá oddychovať 33 % obyvateľov krajiny.

„Slovensko tak zostáva najčastejšou letnou destináciou Slovákov, dovolenkovať na Slovensku plánuje viac ako polovica tých, ktorí nejakú dovolenku cez leto plánujú,“ uviedol partner Go4insight Rastislav Kočan.

Do zahraničia plánuje ísť na letnú dovolenku tiež tretina obyvateľov Slovenska. Viac ako štvrtina tých, čo plánujú ísť tento rok na dovolenku (12 % z celej populácie), pôjde do Chorvátska k Jadranskému moru.

Chorvátsko zostáva najobľúbenejšou zahraničnou destináciou Slovákov, zavítať by ich tam malo výrazne viac a dvojnásobok oproti roku 2020.

Polovica obyvateľov necíti obavy

„Skokanom roka bude pravdepodobne Turecko, keď sa na prímorské pláže tureckej riviéry chystá až 5 % Slovákov, čo je 4-krát viac ako v roku 2020,“ priblížil Kočan. Do Talianska sa tento rok chystá 5 %, do Grécka 4 % Slovákov.

Návrat záujmu o zahraničné dovolenky je výrazne ovplyvnený tým, že ľudia prestali mať obavy vycestovať do zahraničia.

„Tento rok až polovica obyvateľstva už necíti žiadne obavy z cestovania za hranice, kým rok 2021 bol ešte výrazne poznačený pandémiou a vôbec sa nebála cestovať do zahraničia len menej než tretina obyvateľov,“ dodal Kočan.

Menšie obavy cestovať do zahraničia a zvýšený záujem o dovolenku pri mori podľa prieskumu bude znamenať znížený dopyt po domácom cestovnom ruchu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rastislav Kočan
Firmy a inštitúcie Go4insight