Nedotknutá panenská príroda na severe Talianska: Národný park Dolomiti Bellunesi patrí k najkrajším v Európe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, Getty Images

Približne 50 percent Dolomitov, ktoré sú súčasťou svetového dedičstva UNESCO, sa nachádza v severotalianskej provincii Belluno. Na ploche takmer 320 kilometrov štvorcových sa rozprestiera „Parco Nazionale Dolomiti Bellunesi“. Očarujúce štíty a rokliny, miesta plné histórie a trblietavé jazerá, ktoré v lete ponúkajú chladivé osvieženie, robia z prírodnej rezervácie skvelú turistickú oblasť.

Dolomity sú od roku 2009 vďaka svojmu geologickému a geomorfologickému významu, ale i svojej úchvatnej kráse súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Do zoznamu sa zapísalo celkovo deväť podoblastí vrátane regiónu Belluno Dolomiti.

Oblasť Národného parku Dolomiti Bellunesi ohraničujú údolia bystrín Cismon a Piave na západe, východe a juhu, zatiaľ čo roklina Valle Prampèr a Dolné Agordino vytvárajú prirodzené hranice na severe. V oblasti parku sa nachádzajú mohutné štíty a skalné masívy ako Feltrinské Dolomity, masív Cimonega-Erera Brendol, Monti del Sole, Schiara-Talvena a Pizzocco.

Impressive mountain landscape. Piani Eterni, Dolomiti Bellunesi National Park, Italy
Foto: ilustračné, Getty Images

Národný park Dolomiti Bellunesi má vysokú vedeckú a prírodovednú hodnotu vďaka svojej pozoruhodne rozmanitej flóre, ktorá zahŕňa listnaté a ihličnaté lesy, ako aj rododendrony, plesnivec a iné vysokohorské druhy rastlín.

Chránenú oblasť najlepšie preskúmate na pešej turistike. Na výber je mnoho nádherných turistických trás, príkladom je ikonická trasa Dolomitenhöhenweg č.1, ktorá vedie naprieč celým parkom zo severu na juh. V zimných mesiacoch si na svoje prídu aj lyžiari, keďže sa v tejto oblasti nachádza množstvo lyžiarskych stredísk.

Skier stand on slope in winter mountains
Foto: ilustračné, Getty Images

Prečo navštíviť Národný park Dolomiti Bellunesi?

„Parco Nazionale Dolomiti Bellunesi“ je priam ideálnou destináciou pre všetkých milovníkov prírody. Okrem toho, Bellunské Dolomity, ktoré boli obývané už v staroveku, sú bohaté na starobylé miesta a archeologické nálezy, a ponúkajú tak možnosť nahliadnuť do ďalekej histórie. Prinášame vám 3 tipy na výlety v tejto nádhernej oblasti:

1. Cinque Torri: Skalné veže neďaleko Cortiny

Cinque Torri patria medzi najznámejšie skalné útvary v Dolomitoch. „Päť veží“ láka predovšetkým horolezcov, ktorí na skalných stenách hľadajú adrenalínové výzvy. Pohľad na výrazné skaly pri Cortine d’Ampezzo si však užijete aj zdola – v lete aj v zime sú Cinque Torri obľúbenou turistickou destináciou. Ku skalným vežiam sa najpohodlnejšie dostanete sedačkovou lanovkou.

Autumn scene in Dolomites mountain. Tofana, Cinque Torri Dolomites. Italy
Foto: ilustračné, Getty Images

2. Lago del Mis: Najkrajšie jazero v národnom parku

V samom srdci Národného parku Dolomiti Bellunesi sa nachádza jazero Lago del Mis. V okolí vodnej plochy, ktorá pôvodne slúžila ako vodná nádrž, sa usadil bohatý živočíšny svet vrátane korytnačiek a žiab a v zime aj početných husí divých. Toto skryté jazero je obklopené pôsobivou horskou kulisou a v lete láka davy otužilcov.

The Lago del Mis is lake in Belluno, Veneto, Italy, looks very
Foto: ilustračné, Adobe Stock

3. Feltre: Starobylé opevnené mesto

Okrem rozprávkovej prírody a čarokrásnych pohorí lákajú menšie i väčšie mestečká v oblasti Dolomiti Belluno na bohatý kultúrny program. Jedným z najkrajších je historické mesto Feltre na juhu, ktoré počas rímskej nadvlády získalo významné postavenie. Staré mesto rozprestierajúce sa na pahorkatine ešte aj dnes pripomína zlatý vek Rímskej ríše. Mohutný hrad Alboino, bohato zdobené paláce, skryté uličky a malé námestia sú skvelým tipom na výlet pre všetkých nadšencov histórie.

Panorama of Feltre and Monte Tomatico, Belluno, Italy
Foto: ilustračné, Getty Images

Zdroj: geo.de, dolomitipark.it

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať