Čelíme výkyvom počasia a nárastu havarijných stavov mostov, vyhlásil Mikulec. 2022 bol rokom mimoriadnych udalostí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Roman Mikulec
Exminister vnútra Roman Mikulec. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

V roku 2022 čelilo Slovensko 222 mimoriadnym udalostiam a 102-krát vyhlásilo mimoriadnu situáciu. Informoval o tom rezort vnútra. Krajinu vlani potrápili najmä povodne, rozsiahle prívalové dažde, nedostatok pitnej vody, zosuvy pôdy, požiare, únik nebezpečnej látky, poplašné správy a veterná smršť.

Mimoriadna situácia

Mimoriadna situácia je obdobie ohrozenia alebo obdobie pôsobenia následkov mimoriadnej udalosti na život, zdravie alebo majetok. Nie pri každej mimoriadnej udalosti sa vyhlasuje aj mimoriadna situácia. V roku 2021 bolo mimoriadnych udalostí až 400.

Pri vyhlásení mimoriadnych situácií ale, naopak, zaznamenávame nárast. V roku 2022 bolo 102 mimoriadnych situácií, čo je v porovnaní s rokom 2021 o 39 viac. Čelíme častým výkyvom počasia a nárastu havarijných stavov našich mostov,“ uviedol minister vnútra Roman Mikulec.

Požiare a únik nebezpečnej látky

Mimoriadne udalosti najviac potrápili obyvateľov Žilinského kraja, za ktorým nasledoval Prešovský kraj. Ako informovala hovorkyňa rezortu vnútra Zuzana Eliášová, povodne tvorili až 20 percent z celkového počtu mimoriadnych udalostí v roku 2022. Ďalej to bola snehová kalamita podielom 15 percent, únik nebezpečnej látky (14 percent), nedostatok pitnej vody (10 percent) a požiare veľkého rozsahu (10 percent).

Nahlásenie výbušného systému

Ďalšími dôvodmi mimoriadnych udalostí boli poplašné správy, nahlásenie výbušného systému, nález neznámej látky, havarijný stav mosta, veterná smršť a dopravné nehody.

Do kategórie iné mimoriadne udalosti v roku 2022 radí Centrálne monitorovacie a riadiace stredisko Ministerstva vnútra SR výbuch plynu, nález munície, úhyn zvierat, výpadok elektrickej energie v nemocnici, ionizujúce žiarenie, znečistenie vody, prerušenie dodávky vody a ďalšie udalosti.

Snehové kalamity

Najviac mimoriadnych situácií spôsobili vlani na Slovensku snehové kalamity, tvorili až 31 percent. Nedostatok pitnej vody predstavuje 23 percent z celkového počtu mimoriadnych situácií, povodne tvorili deväť percent, havarijný stav mosta a cesty sedem percent, zosuv pôdy šesť percent, veterná smršť päť percent a únik nebezpečnej látky dve percentá.

Medzi iné mimoriadne situácie sa radí prílev cudzincov na územie SR, znečistenie vody, prerušenie zásobovania pitnou vodou, havarijný stav na plynovode a zrútenie časti bytových domov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Roman MikulecZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR