Vrah ženy z Michaloviec chcel ujsť zo Slovenska, 18-ročného mladíka usvedčujú silné dôkazy (video)

Štefan Hamran
Prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran. Foto: SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 4. januára, 14:59

Vraha, ktorý v prvý deň roka 2023 v Michaloviec dobodal 46-ročnú ženu, v stredu vyšetrovateľ obvinil z obzvlášť závažného zločinu vraždy. Informoval o tom policajný prezident Štefan Hamran.

Peniaze ako motív

Zadržaný muž má 18 rokov a svoju obeť predtým nepoznal, jeho motívom boli peniaze. Žena si 1. januára o 6:30 vyberala peniaze z bankomatu, vrah ju usmrtil niekoľkými bodnými ranami. Útok zachytili aj kamery v uliciach mesta. Útočník unikal dva dni. Polícia ho nakoniec zadržala vo vlaku na železničnej stanici v Žiline, snažil sa ujsť do Českej republiky.

„Vyšetrovateľ má k dispozícii také dôkazy, na základe ktorých jednoznačne dospel k záveru, že tento skutok spáchala konkrétna osoba, voči ktorej vzniesol obvinenie,“ povedal Hamran.

Veľmi silné dôkazy

Dôkazy bližšie nechcel konkretizovať, aby nemaril vyšetrovanie, zdôraznil však, že ide o veľmi silné dôkazy, ktoré páchateľa usvedčujú. K výške odcudzenej sumy ani k ďalším okolnostiam činu sa nechcel vyjadriť.

Výsledky toxikologického vyšetrenia páchateľa zatiaľ nie sú k dispozícii. V súčasnosti prebiehajú výpovede svedkov. Preveruje sa aj možnosť, či vrah trpí duševnou poruchou.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zadržali ho vo vlaku

Podozrivého muža si všimla hliadka železničnej polície na stanici v Košiciach, no v tom čase ešte nevedela, že by mohlo ísť o páchateľa. Ako uviedol Hamran, muž tam stál osamotene, hliadka sa ho spýtala, či nepotrebuje pomoc a on povedal, že cestuje do Českej republiky. Nesprával sa nijakým spôsobom podozrivo.

Keď pribudli nové informácie, hliadka si spomenula na muža na stanici a podala o tom informáciu. Polícia následne monitorovala presun vlaku.

„Vo Vrútkach sme získali definitívne informáciu o konkrétnom vozni, kde sa táto osoba nachádzala,“ uviedol policajný prezident. V Žiline už čakala polícia, ktorá muža zadržala. Hamran povedal, že policajný zákrok prebehol hladko a neboli pri ňom ohrozené žiadne osoby.

Zároveň vyzdvihol, že za 48 hodín sa košickým kriminalistom podarilo nielen identifikovať páchateľa, ale aj ho zadržať a odovzdať na vykonanie ďalších procesných úkonov.

Štefan Hamran
Policajný prezident Štefan Hamran sa vyjadril k vyšetrovaniu vraždy 46-ročnej ženy v Michalovciach. Reprofoto: www.facebook.com

Kotlebovi nesadne na lep

Šéf Ľudovej strany Naše Slovensko Marián Kotleba na sociálnej sieti napísal, že ženu z Michaloviec zabil „sadistický asociál z osady“. „Je to úsmevné cez slzy, keď ma právoplatne odsúdený zločinec vyzýva, aby si polícia plnila svoje povinnosti,“ reagoval Hamran.

Zároveň dodal, že v Michalovciach sa budú zameriavať na prostredie, z ktorého pochádza osoba páchateľa, či tam nie sú nejakí spolupáchatelia.

„Ale zatiaľ by som určite nechcel sadať na lep pánovi Kotlebovi a šíriť tu nejaké nezmysly, ktoré nemá ničím podložené,“ dodal Hamran.

„Boj proti kriminalite asociálov“

Hnutie Republika predložilo prostredníctvom svojho poslanca Ondreja Ďuricu návrh na uznesenie Národnej rady SR, ktorým chce odsúdiť brutálnu vraždu Eriky v Michalovciach. V uznesení chce zároveň požiadať bezpečnostné zložky „o silnejší boj proti kriminalite asociálov na uliciach“.

Pri jeho písaní hnutie vychádzalo z uznesenia o vražde v Teplárni v Bratislave, kde mladý páchateľ zastrelil dvoch ľudí z komunity LGBTI+, ktoré parlament schválil.

Dúfame, že ak politici dokázali odsúdiť vraždu homosexuálov, tak nepochybne odsúdia aj túto brutálnu vraždu normálnej slušnej ženy,“ uviedla strana Republika vo svojom stanovisku. Zároveň zdôraznila, že okrem tvrdého exemplárneho trestu pre páchateľa žiada aj to, aby sa minister vnútra, polícia a vláda sústredili na ochranu ľudí „a nie imigrantov a osadníkov“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marian KotlebaOndrej ĎuricaŠtefan Hamran
Firmy a inštitúcie Hnutie RepublikaPZ Policajný zbor SRÚstavnoprávny výbor NRSR