Čaputová: Zmeny ústavy by sa mali diať po poctivej odbornej debate a nie na poslednú chvíľu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zuzana Čaputová
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Kancelária prezidentky SR

Prezidentka SR Zuzana Čaputová zaznamenala na práve prebiehajúcej schôdzi Národnej rady SR pokusy o zásahy do znenia Ústavy SR, ktoré zásadným spôsobom menia charakter, činnosť a kreovanie ústavných orgánov. Hlava štátu to uviedla vo svojom profile na sociálnej sieti.

Nepredvídateľné a neželané následky

Advokátka spolupracujúca s Via Iuris Kristína Babiaková v stanovisku, ktoré poskytla Katarína Žitniaková z komunikácie Via Iuris, podotkla, že vo všetkých prípadoch ide o závažné témy, pri ktorých sa vyžaduje podrobná diskusia s odbornou verejnosťou.

Takéto zmeny by sa podľa Čaputovej mali prijímať po poctivej odbornej a verejnej debate a nie tvoriť na poslednú chvíľu. „Nepremyslené zásahy výrazne oslabujú právnu istotu a môžu viesť k nepredvídateľným a neželaným následkom,“ zdôraznila prezidentka.

Doplnila, že ústava je základný kameň právneho poriadku a k jeho zmenám je potrebné správať sa s rešpektom a zdržanlivo.

Neprimeraný postup

Nie je možné zúžiť diskusiu len na parlamentnú rozpravu, ústava by nemala byť menená pozmeňujúcim návrhom, ktorý je jeden deň predložený a v ten istý deň môže byť aj schválený. Takýto postup pri zmene ústavy bez širokej diskusie a bez dostatočného času je v demokratickom štáte neprimeraný,“ upozornila Babiaková. Ako ďalej poznamenala Žitniaková, ich občianske združenie sa zmene ústavy venuje dlhšie a sú presvedčení, že je potrebné tento postup sprísniť. Podľa nej by bolo v tomto prípade namieste, aby bolo stanovené dostatočné časové obdobie po predložení pozmeňujúceho či doplňujúceho návrhu. To by zaistilo priestor pre diskusiu a reflexie. Predĺžená by mala byť aj minimálna doba medzi jednotlivými čítaniami bez možnosti jej skrátenia.

Poslanci Národnej rady SR dnes rokujú aj o reforme justície z dielne ministerstva spravodlivosti, ktorá zahŕňa reformu súdnej rady SR, majetkové previerky sudcov, reformu Ústavného súdu SR, povinné zavedenie vekového stropu sudcov či zriadenie Najvyššieho správneho súdu SR. Vstúpiť má do platnosti od 1. januára 2021.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Čaputová