Zo všetkých drevených výrobkov v praxi najčastejšie natierame drevené okná či dvere. Dôležitou podmienkou na správnu funkciu ochranného povrchového náteru na drevo je primeraná príprava podkladu pred nanášaním ochranného náteru.
Natrite okná a necháte ich opäť zažiariť
Príprava pred natieraním
Pred natieraním odmontujeme z povrchu dreva všetky kovové časti. Ak budeme natierať zavesené dvere, dobre ich zaklinujeme, čím zabezpečíme maximálnu stabilitu pri práci. Nátery sa však lepšie roznášajú, ak dvere ležia. Dvere natierame bez prerušenia, aby sme zabránili viditeľným nánosom, prelínaniu jednotlivých natieraných plôch. Poruke máme skrutkovač, ktorým priebežne prečisťujeme žliabok skrutky v kĺbovom závese. Na natieranie kazetových dverí je vhodné zabezpečiť si plochý štetec široký 5 cm a na profily štetec so šírkou 2,5 cm. Dvere bez výplne natierame najlepšie štetcom širokým približne 7 cm.
Výber náterovej hmoty
Najprv zvážime predchádzajúcu úpravu dreva a vlastnosti, ktoré očakávame od náterovej hmoty. Okenné rámy, ktoré boli napustené fermežou, možno úspešne natrieť iba lakmi na báze olejov. Výhodou fermežového náteru je jeho vláčnosť a vysoký obsah prírodných olejov. Nevýhodou je dlhé schnutie (až niekoľko dní) a praktická nemožnosť použiť vodou riediteľné nátery látok. Preto sa fermež takmer nepoužíva a nahrádza sa rozpúšťadlovými alebo vodou riediteľnými emailami, resp. lazúrovacími lakmi – ak chceme zachovať prirodzený vzhľad dreva. Čas schnutia vodou riediteľných náterov je oveľa kratší ako pri rozpúšťadlových emailoch. Pri vodou riediteľných lakoch je výhodou nízky alebo aj nulový obsah prchavých látok. Teplota okolitého prostredia a podkladu nesmie byť pri aplikácii vodou riediteľného laku nižšia ako +10 až +13 °C. Pri doprave a skladovaní je nutné vodou riediteľné laky chrániť pred mrazom. Ak nie je drevo celkom suché, výhodnejšie je použiť tzv. ventilačné alebo mikroporézne nátery, ktoré umožnia, aby podklad dýchal, pričom regulujú obsah vlhkosti. Pri náteroch okien je tiež dôležité konštrukčné riešenie ich osadenia v stavbe. Ak sa v niektorých miestach zadržiava voda, túto závadu nemôže odstrániť žiadny náter, pretože povrchová úprava sa po určitom čase odlúpne.
Natieranie
Kazetové dvere
Najprv natierame výplne a potom rám. Nezabúdame pracovať stále v smere textúry dreva. Prvý náter je základný, ochranný, ním spevňujeme povrch dreva a je dobre držiacim základom pre nasledujúce nátery. Po vyschnutí základu a priebežnom prebrúsení nasleduje prvý náter bielym alebo farebným lakom. Nerovnosti po základnom laku plošne vystierkujeme, vybrúsime a nanesieme druhý náter lakom. Po priebežnom prebrúsení aj konečný lak. Pôsobivé je natieranie kazetových dverí viacerými odtieňmi jednej farby. Výplne sú najtmavšie, profily najsvetlejšie a hrany s lištami majú stredne tmavý odtieň. Dvere pôsobia trojdimenzionálne a zreteľne vystúpi ich architektonický charakter.
Čisté dvere
Pri natieraní nečlenených (čistých) dverí si veľkú plochu rozdelíme na šesť až osem rovnakých častí a postupujeme zhora nadol až po spodnú časť. Naposledy natierame plochy pri zárubniach. Čisté dvere ponúkajú celý rad možností estetického dotvorenia. Hladké, veľké plochy priam vyzývajú na rôzne maľby.
Presklené dvere
Natierame podobne ako dvere s výplňou. Sklo chránime ochrannými páskami alebo krycou lištou. Podlahu chránime položením kartóna.
Náterový systém
Ak má náter na predmetoch z dreva plniť svoju ochrannú funkciu, musí byť súvislý a aspoň dvojvrstvový. Konečný súhrn všetkých vrstiev náterov na predmete sa nazýva náterový systém. Prvý náter na drevo alebo drevotrieskové dosky sa nazýva napúšťacím alebo penetračným náterom. Rozpúšťadlo, ktoré do dreva nevsiakne, po 20 minútach zotrieme z povrchu, aby sa nevytvoril povrchový lepkavý film, nazývaný odborníkmi aj ”mucholapka”. Podklad sa natiera 1 raz penetračným náterom na akrylovej báze nariedeným 5 až 10 hmotnostnými % vody kvôli lepšej nasiakavosti (napr. ekologickými lakmi, disperzným akrylátovým lakom, emulzným lakom). Lak na báze polyuretánov alebo mikrodisperzným napúšťacím prípravkom s hlbokou penetráciou. Všetky uvedené prípravky sa riedia 30 až 50 hmotnostnými % vody. Zaschnutú vrstvu laku po penetrácii dreva prebrúsime brúsnym papierom č. 150. Pri lakovaní sa po penetrácii nanesie 1 až 2 razy už zriedený lak v dvoch aj viacerých vrstvách podľa pokynov výrobcu. Interval medzi jednotlivými vrstvami náteru je 4 hodiny pri normálnej teplote a dostatočnej cirkulácii vzduchu. Medzi jednotlivými vrstvami náteru sa odporúča prebrúsiť náter brúsnym papierom. Ako nanášací prostriedok sa používa štetec alebo nanášací valček. Určitou nevýhodou vodou riediteľných lakov je menší prienik do dreva v porovnaní so syntetickými lakmi napríklad na báze alkydových živíc. Výhodou je však vysoká odolnosť proti účinku poveternosti, ÚV žiarenia, ako aj pohodlná práca pri použití vody ako riedidla.
Postup pri natieraní okna
Postup pri renovácii náteru okenného rámu
- Najprv rám obrúsime, resp. odstránime starý náter aj zvyšky živice
- Pod vonkajší náter použijeme fungicídny napúšťací prostriedok. V interiéri ako napúšťadlo použijeme lazúrovací náter
- Základný náter urobíme základnou farbou. Na vrchnú vrstvu použijeme systémovú farbu
- Farbu nanášame štetcom. Prvá vrstva potrebuje na zaschnutie pri stálom a suchom počasí 12 hodín
Postup pri natieraní vonkajších dverí
Po odstránení starého náteru použijeme vodou riediteľné biocídne napúšťadlo zriedené v pomere 1 : 1, ktoré preniká hlboko do dreva. Chráni drevo pred drevokazným hmyzom, ale najmä pred plesňami, ktoré majú ničivejší účinok ako hmyz. Potom zatmelíme defekty na dreve a po dokonalom vysušení tmel obrúsime ako v predchádzajúcom prípade. Ďalším krokom je natieranie. V ponuke je niekoľko náterových variantov. Môžeme sa rozhodnúť pre bezfarebný lak, ktorý nezakrýva kresbu dreva a necháva vyniknúť jeho kráse a prirodzenosti. Napríklad vonkajší olejový lak sa vyznačuje vysokou pružnosťou a výbornou odolnosťou voči poveternostným vplyvom. Jedinou nevýhodou je dlhší čas schnutia. Milovníci farebného dreva v prírodných odtieňoch môžu aplikovať tenkovrstvové a hrubovrstvové lazúry. Hrubovrstvová lazúra vytvára na povrchu silnejší ochranný film. Možno použiť aj tenkovrstvovú lazúru, ktorá vytvára na povrchu dreva matný film.