Kovové alebo drevené záhradné lavičky?

Drevená záhradná lavička
zdroj: gettyimages.com
...

Čo si predstavíte pod pojmom záhradná lavička? Krásne slnečné poludnie s knihou, alebo vychutnávanie si rannej kávičky pri počúvaní vtáčieho spevu? Vaše predstavy sa môžu zmeniť na skutočnosť vo chvíli, ako si záhradnú lavičku zaobstaráte. Môže ísť aj o vkusnú dekoráciu. Jej využitie je len vo vašich rukách.

Záhradná lavička pre oddych v prírode

Módnym hitom sú kovové lavičky. O pozornosť sa uchádzajú po dlhšom čase, no ich návrat spočíva aj v obľúbenosti a univerzálnosti kovu ako materiálu. Problémom nebude ani chlad, pokiaľ siahnete po mäkkých vankúšoch a podsedákoch. „Zatepliť“ viete aj operadlá. Kovové lavičky vyniknú v záhrade na dedine aj v meste. Dizajn a zdobenie prispôsobte charakteru výsadby. Nebojte sa experimentovať a pokojne siahnite aj po farebných typoch. Farbu ľahko zosúladite s farbou kvetov, ktoré pestujete.

Ste romantická duša? Potom sú tou pravou voľbou pre vás drevené lavičky. Drevo je nadčasové, krásne, prirodzene hrejivé, v záhrade aj interiéri navodzuje pozitívnu energiu a tým, že je vlastne súčasťou prírody, dokonale s ňou splynie. Drevené lavičky sú ako stvorené na vidiek, do priestranných záhrad plných kvetov, starých stromov a čarovných zákutí. Krásne vynikne aj pri jazierku, záhradnom domčeku alebo terase. Vybrať si môžete tropické dreviny, napr. teak, alebo siahnite po domácej klasike v podobe agátu, smreka či jedle. Nezabudnite však na pravidelnú a dôkladnú starostlivosť. Drevené lavičky zostanú krásne len ak ich budete ošetrovať nátermi a ochrannými olejmi. Uskladnenie počas zimy by malo byť samozrejmosťou. Ani v prípade dreva sa nemusíte obávať farebnosti. Iba pamätajte na heslo, že menej je niekdy viac.

Pozrite si ďalšie záhradné lavice v týchto e-shopoch:

Dostávame sa k materiálom, ktoré sú vo vzájomnej opozícii. Na jednej strane sú lavičky kamenné, ktoré sa hodia do prírodne orientovaných záhrad. Rozhodli ste sa pre kúpu kamennej lavičky? Dobre si premyslite, kde lavičku umiestnite. Vzhľadom na jej hmotnosť nebude už následná manipulácia s lavičkou možná. Ľahké a jednoducho prenosné sú, na strane druhej, lavičky plastové, ktoré vyniknú len v moderných mestských záhradách. V inom prostredí budú pôsobiť nanajvýš komicky. Vyznačujú sa rôznou farbou, veľkosťou aj tvarom a sú ideálnou voľbou pre tých, ktorí obľubujú experiment. Súčasný trh ponúka záhradné lavičky s operadlami aj bez nich. Operadlo môže mať polkruhový alebo hranatý tvar a súčasťou výbavy sú spravidla aj opierky na ruky. V prípade drevených lavičiek sa môžete tešiť aj na odkladací priestor.

Lavičky boli obľúbené už v minulosti. Naši predkovia ich umiestňovali na priedomia, pri ploty a bránky. Trávili na nich dlhé hodiny v družných rozhovoroch, pozorovali okolie, stretávali sa. Obdobné funkcie plnia lavičky aj v súčasnosti. Pekne vyniknú pod stromami, pri terasách či živých plotoch. Nepísaným pravidlom je, aby bola zadná strana lavičky chránená. Pokojne ju však môžete umiestniť aj do priestoru. Vyberte lavičke stále miesto, premyslite si intenzitu oslnenia počas dňa, zamerajte sa na výhľad, ktorý vám posedenie na lavičke prinesie a chráňte sa pred neželanými pohľadmi susedov či okoloidúcich. Len tak si užijete plnohodnotný odpočinok.

Výber záhradnej lavičky prispôsobte niekoľkým kritériám. V prvom rade je to veľkosť. Na lavičku by sa mali pohodlne usadiť minimálne dve dospelé osoby. Ak kupujete lavičku v obchode, vyskúšajte si ju. Len tak zistíte či sa vám sedí pohodlne, či je pre vás lavička dostatočne široká a vašim požiadavkám zodpovedá aj operadlo. Materiál, zdobenie a dizajn prispôsobte charakteru záhrady, výsadby a plánovanému umiestneniu.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: