Brazília a Turecko sú proti sankciám voči Iránu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Iran _ urán
Foto: SITA/AP

RIO DE JANEIRO 9. júna (WEBNOVINY) – Zo strany niektorých lídrov najväčších mocností sveta prichádzali po stredajšom schválení nových sankcií voči Iránu zmiešané reakcie. Zatiaľ čo všetci stáli členovia Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov sa vyslovili za tvrdší postup voči Teheránu, so sprísnením sankcií nesúhlasili viaceré veľmoci vrátane Brazílie alebo Turecka.

Prijatie nových sankcií je „Pyrrhovým víťazstvom“ a „oslabuje to Bezpečnostnú radu OSN“, vyhlásil v stredu brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva a pridal sa tak k predošlej kritike sankcií zo strany Turecka. „Úprimne však dúfam, že (iránsky prezident) Ahmadínedžád zostane pokojný,“ povedal Lula da Silva reportérom na tlačovej konferencii v meste Natal na severovýchode Brazílie. Spomedzi nestálych členov Bezpečnostnej rady OSN hlasovali práve Brazília a Turecko ako jediní proti sprísneniu sankcií.

Exekutívny orgán OSN prijal v stredu štvrtú sériu sankcií voči Iránu. Stalo sa tak po tom, ako Teherán opakovane nespolupracoval a nereagoval na výzvy medzinárodného spoločenstva a Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) v súvislosti s jeho kontroverzným jadrovým programom. Západné krajiny režim prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda upodozrievajú zo snahy o výrobu jadrových zbraní, na čo Teherán reaguje, že jeho jadrový program slúži výlučne na mierové využitie. Za novú rezolúciu hlasovalo 12 členských štátov z 15-členného panelu. Turecko a Brazília hlasovali proti ďalšiemu súboru medzinárodných sankcií, pričom Libanon sa hlasovania zdržal.

Návrh rezolúcie z dielne USA rozširuje zbrojné embargo a zavádza opatrenia zamerané proti iránskemu bankovému sektoru. Dokument umožní aj prehliadky lodí na otvorenom mori v prípade podozrenia, že prepravujú zakázaný materiál do Iránu alebo z Iránu. Dodatky k rezolúcii tiež rozširujú zoznam jednotlivcov a subjektov, ktorých sa týkajú cestovné obmedzenia a finančné sankcie.

SITA/AFP/AP/Reuters

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mahmúd Ahmadínedžád
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov