Tenké črevo mal prestrelené na piatich miestach, hovorí Erik Kaliňák o zraneniach premiéra Fica

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Erik Kaliňák, Robert Fico
Poslanec a podpredseda strany Smer-SD Erik Kaliňák a premiér a líder Smeru-SD Robert Fico. Foto: archívne, SITA.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 29. mája 14:46

Premiér Robert Fico (Smer-SD) mal prestrelené tenké črevo na piatich miestach. Ako informuje portál postoj.sk, na mítingu v Kysuckom Novom Meste to povedal šéf jeho zboru poradcov Erik Kaliňák (Smer-SD).

„Bol som tam na mieste, rozprával som sa s lekármi a boli to milimetre, ktoré rozhodovali o tom, či dôjde k porušeniu niečoho zásadného a bude to fatálne,“ priblížil Kaliňák s tým, že tenké črevo bolo síce päťkrát prestrelené, ale lekári vykonali zázraky.

Zdravotný stav Fica sa zlepšuje

Podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) na stredajšej tlačovej konferencii povedal, že Fico po dlhých dňoch už prijíma potravu. „Začína dostávať do tej fázy, kedy by mohla začať rekonvalescencia v plnom prúde, je to pre nás veľmi potešujúca správa,“ dodal a pripomenul, že premiér mal štyri strelné poranenia. „Brušná dutina bola poranená tým najvážnejším spôsobom a zasiahnutá bola aj časť pohybového ústrojenstva v dolnej časti tela,“ doplnil.

Fica postrelili v Handlovej počas výjazdového rokovania vlády v stredu 15. mája. Atentátnik na premiéra zaútočil pred domom kultúry, keď išiel medzi ľudí. Po incidente bol vrtuľníkom prevezený do Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, kde ho aj operovali. Zdravotný stav premiéra sa naďalej pomaly zlepšuje. „Veríme, že pozitívny vývoj bude pokračovať každým dňom,“ informoval v utorok Úrad vlády SR a v stredu uviedol, že liečba aj naďalej prebieha podľa očakávaní.

Atentátnik skončil vo väzbe

Šéf poslaneckého klubu strany Smer-SD Ján Richter v nedeľňajšej relácii O 5 minút 12 na RTVS povedal, že Fico bude pri plnom zdraví možno do konca tohto roka. „Ten stav je stále veľmi vážny,“ povedal Richter s tým, že vykazuje určité pokroky.

Treba však podľa neho veriť tomu, že do toho nepríde niečo neočakávané. Ako Richter dodal, je potrebné si uvedomiť, že rozsah zranení bol taký veľký, že očakávať nejaký jeho rýchly návrat by bolo nezodpovedné. Plné zdravie podľa neho znamená, že premiér bude mať za sebou aj rehabilitáciu.

Atentátnika, ktorým je 71-ročný muž, polícia obvinila z pokusu o úkladnú vraždu, čoho sa mal dopustiť na chránenej osobe. Hrozí mu 25 rokov až doživotie a Špecializovaný trestný súd ho poslal do väzby.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erik KaliňákRobert Fico
Firmy a inštitúcie SMER-SD