Boris Johnson po druhýkrát od začiatku vojny na Ukrajine navštívil Kyjev, ponúkol výcvik vojakov

Boris Johnson, Volodymyr Zelenskyj
Zľava: Britský premiér Boris Johnson a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: Ukrainian Presidential Press Office/AP

Britský premiér Boris Johnson v piatok pricestoval už na druhú neohlásenú návštevu Kyjeva od začiatku ruskej vojny. Prvýkrát ukrajinské hlavné mesto navštívil v apríli.

„Mnohé dni tejto vojny potvrdili, že podpora Ukrajiny zo strany Veľkej Británie je pevná a odhodlaná,“ uviedol oficiálny účet ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na komunikačnej platforme Telegram. Informuje o tom portál bbc.com.

Témou bola aj dodávka zbraní

Zelenskyj a Johnson podľa šéfa úradu ukrajinského prezidenta na stretnutí diskutovali aj o dodávkach ťažkých zbraní.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Obaja lídri hovorili aj o systémoch protivzdušnej obrany, ekonomickej podpore Ukrajiny a o ďalších sankciách proti Rusku, napísal na Telegrame Andrij Jermak.

Britská vláda informovala, že Boris Johnson ponúkol Ukrajine rozsiahly výcvik vojakov. Išlo by o vycvičenie do 10-tisíc vojakov každé štyri mesiace.

Výcvik by bol v zahraničí

Ukrajinskí vojaci by sa cvičili v iných krajinách a za tri týždne by získali bojové zručnosti, zdravotnícky výcvik, znalosti v oblasti kybernetickej bezpečnosti a taktiku, ako čeliť výbušninám.

Podľa vyhlásenia britskej vlády cieľom je obnoviť a zvýšiť odolnosť Kyjeva proti ruskej invázii.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris JohnsonVolodymyr Zelenskyj