Bielu Vranu získala sudkyňa, ochranár a obecná účtovníčka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Biela Vrana
Ocenenie Biela Vrana získala sudkyňa Marta Lauková, ktorá sa vzoprela zásahu do svojho rozhodovania. Cenu prevzala jej dcéra. Bratislava, 17. november 2011. Foto: SITA/Marián Peiger
Biela Vrana
Foto: SITA/Marián Peiger
Biela Vrana
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 18. novembra (WEBNOVINY) – Ocenenie Biela Vrana, ktoré tento rok už po štvrtýkrát udelila Aliancia Fair-play a Via Iuris – Centrum pre práva občana, získali sudkyňa Marta Lauková, ktorá sa vzoprela zásahu do svojho rozhodovania, ochranca prírody z Považskej Bystrice Ivan Cehelský a účtovníčka Erika Lakatošová z malej obce pri ukrajinských hraniciach, ktorá upozornila na šafárenie starostu a stratila preto prácu.

“Hľadáme príbehy ľudí, ktorí urobili niečo dobré a nezožali za to pochvalu,” vysvetlil zmysel ocenenia výkonný riaditeľ Via Iuris Martin Štoffa. Programová riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk dodala, že toto ocenenie nie je iba gestom a poďakovaním, ale aj záväzkom chrániť ľudí, ktorí mali odvahu a bojovali za správnu vec.

Sudkyňa Marta Lauková sa totiž ochrany ani ocenenia nedožila a ocenená je in memoriam. Napriek pokynu predsedníčky súdu sudkyňa Lauková neprepustila z väzby člena medzinárodného prevádzačského gangu a musela preto čeliť nátlaku a šikanovaniu. Umrela minulý rok a jej zdravotné problémy sa výrazne zhoršili po tomto pracovnom probléme, uviedla Wienk.

Aj ďalší ocenený čelil po snahe o ochranu lesa opakovaným osobným útokom a útokom na jeho majetok. Ivan Cehelský z Považskej Bystrice aktívne vystupoval a usiloval sa o ochranu chránenej oblasti Strážovské vrchy a podával podnety proti veľkoplošnému výrubu lesa v oblasti.

Angažoval sa aj proti rozšíreniu zvernice zo 70 na 240 hektárov, pretože zvernica po svojom rozšírení takmer znemožnila migráciu zveri v nadregionálnom biokoridore. Následne mu z nezistených príčin vyhorela chata v obci Osturňa pri Kežmarku a z chaty, na ktorej dlhé roky relaxoval, ostali len ruiny. Keďže nebola poistená, prišiel o svoje celoživotné úspory. Za nevyjasnených okolností mu roztĺkli okná na byte v Považskej Bystrici a neskôr zhorelo aj auto jeho syna. „Človek sa samozrejme bojí, aj ja sa bojím, ale napriek tomu som do toho ísť musel,“ povedal pre agentúru SITA.

Tretia laureátka, Erika Lakatošová z obce Ruská, ako účtovníčka upozornila na nepodložené výbery obecných peňazí starostom a dostala za to výpoveď. Starosta vyberal tisíce eur z obecných prostriedkov bez toho, aby ich využitie podložil dokladmi, napriek tomu ho občania za starostu znovu zvolili. Pani Lakotošová je však už 20 mesiacov nezamestnaná a so starostom sa stále súdi. „Verím, že napokon vyhrám,“ uviedla.

Laureátov pre 4. ročník ocenenia vybrala porota, ktorá hodnotila nominácie predložené organizátormi. Jej členmi pre tento ročník boli: laureát Bielej Vrany 2010 – kníhkupec Marek Božík, podpredseda českého Ústavného súdu Pavel Holländer, historik Ivan Kamenec, novinár Juraj Kušnierik, básnik, esejista a kazateľ Daniel Pastirčák, laureát Bielej Vrany 2010 – lesník Ján Mičovský a publicista a spisovateľ Martin Milan Šimečka.

Biela Vrana je ocenením spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu. Udeľuje sa ako poďakovanie vzácnym ľuďom okolo nás, ktorí sú ochotní brániť pravdu a spravodlivosť, a konkrétnym činom preukázali občiansku odvahu, potlačili osobné záujmy v mene verejného prínosu, hodnôt či princípov a mohli pritom podstúpiť riziko, rôzne príkoria či zažiť odsúdenie. Sošky pre ocenených vytvoril už po tretí raz uznávaný výtvarník Fero Guldan na mieru pre každého z laureátov.

Podrobné informácie o ocenení Biela Vrana, laureátoch a predchádzajúcich ročníkoch sú dostupné na: www.bielavrana.sk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján MičovskýZuzana Wienk