ÚDZS žiada od Beblavého verejné ospravedlnenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Miroslav Beblavý
Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 11. apríla (WebNoviny.sk) – Správna a Dozorná rada Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) žiadajú od poslanca parlamentu Miroslava Beblavého (nezaradený) verejné ospravedlnenie za vyjadrenia z 30. marca tohto roka. Vyplýva to z mimoriadneho zasadnutia orgánov ÚDZS, ktoré sa uskutočnilo 7. apríla. Nezaradený poslanec prezentoval čiernu listinu, zoznam 93 osôb, ktoré zlyhali pri spravovaní verejných financií. Opozičný zákonodarca vyzve ministrov v interpeláciách, aby ľudí z čiernej listiny odvolali z verejných funkcií a nevymenovali ich do žiadnej riadiacej funkcie. Najviac zlyhaní pri kauzách eviduje Beblavý v rezorte zdravotníctva, 34 mien v zozname je práve z tohto rezortu.

Do zoznamu opozičný poslanec zaradil aj predstavenstvo a dozornú radu, respektíve správnu radu Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Podľa Beblavého poberajú nemalé odmeny za to, že by mali riadiť a kontrolovať činnosť týchto inštitúcií, pri akejkoľvek kauze „sa však nikto z nich nikdy neozval“.

Ako sa píše v stanovisku z pondelka, Správna a Dozorná rada ÚDZS zhodnotili svoje doterajšie pôsobenie a konštatujú, že vždy konali nezávisle a nestranne od štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy, iných orgánov verejnej moci a ďalších právnických a fyzických osôb, výhradne v rámci kompetencií určených zákonnými predpismi a v súlade s etickými pravidlami. Neopodstatnené osočovanie svojich členov považujú za vážny zásah do ich odbornej a občianskej bezúhonnosti. Ako reagoval na svojom profile na sociálnej sieti Beblavý, zvolaním mimoriadneho zasadnutia Správnej a Dozornej rady úrad dokázal, že spomínaná výzva na odvolanie bola na mieste. Zároveň vyčíta ÚDZS, že mimoriadne zasadnutia nezvolal pri kauzách v minulosti. „Byť vysokým štátnym funkcionárom nie je ľudské právo. A obzvlášť nie pre tých, ktorí ho nevyužili na hájenie verejného záujmu,“ napísal poslanec.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Beblavý
Firmy a inštitúcie ÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou