Aké značky áut sú najpredávanejšie v EÚ? Na druhom mieste je Toyota

Toyota
Foto: archívne, SITA/AP

Najpredávanejšou značkou nových osobných automobilov bola v prvom polroku tohto roka v Európskej únii značka Volkswagen. Za prvých šesť mesiacov sa jej v štátoch únie predalo 597,8 tisíc kusov. V medziročnom porovnaní ide o viac ako pätinový nárast.

Toyota porástla o takmer 10 percent

Vyplýva z údajov zverejnených Európskou asociáciou výrobcov automobilov (ACEA). Druhé miesto obsadila značka Toyota s predajom 349,3 tisíc kusov.

V rovnakom období minulého roka to pritom bolo necelých 318,3 tisíc áut, značka tak rástla o takmer 10 %.

Tretia priečka patrí značke Renault. Pre jej kúpu sa od januára do konca júna aktuálneho roka rozhodlo 329,5 tisíc obyvateľov únie. Medziročne to predstavuje nárast o necelých 20 %.

Registrácie sa medziročne zvýšili o 18 percent

Tristotisícový polročný predaj ešte prekročila značka Peugeot. V celej Európskej únii sa za prvý polrok predalo 5,4 milióna nových osobných áut. Registrácie sa medziročne zvýšili o 18 %.

Zlepšenie podľa asociácie naznačuje, že európsky automobilový priemysel sa zotavuje z prerušení dodávok spôsobených pandémiou.

Kumulatívne objemy sú však v porovnaní s rokom 2019 stále nižšie o 21 %. Väčšina trhov regiónu v prvých šiestich mesiacoch tohto roka vzrástla výrazne, z najväčších dominuje Španielsko.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ACEA Európske združenie výrobcov automobilovEU Európska úniaPeugeotRenaultToyotaVolkswagen