Poslanci chcú urobiť poriadok s autami bez povinného zmluvného poistenia, ich majitelia by dostali amnestiu

Nehoda, autá, zrážka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Nový návrh zákona o povinnom zmluvnom poistení (PZP) zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla ma za cieľ urobiť poriadok v databáze, bezplatne vyradiť nepoužívané vozidlá a zaviesť systém, ktorý bude motivovať poistiť sa.

Do parlamentu ho predložili poslanci NR SR Peter Kremský (OĽaNO) a Radovan Marcinčin (Kresťanská únia). Informoval tom hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky.

Státisíce vozidiel bez PZP

V databáze Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP) sa dnes nachádza 590-tisíc vozidiel bez uzavretého PZP. Sú medzi nimi autá jazdiace po cestách, ale aj nepoužívané či už neexistujúce vozidlá. Tých je odhadom až tretina.

PZP je pritom povinnosť zo zákona pre každé neodhlásené vozidlo. Škody spôsobené nepoisteným vozidlom sa musia následne hradiť z poistného garančného fondu (GF), do ktorého prispievajú všetci, čo za PZP platia.

„Poctiví vodiči tak zo svojho poistenia doplácajú na ľahostajnosť či nekalý zámer tých, ktorí zákon svojim konaním porušujú a nie sú postihovaní. Našim návrhom chceme zásadným spôsobom prispieť k odstráneniu tejto nespravodlivosti,“ uviedol Marcinčin.

Cieľom návrhu je radikálne znížiť počet nepoistených vozidiel, registrovaných na Slovensku, ktoré spôsobujú nekryté škody. Chrániť účastníkov nehôd a ich obete, zaviesť príspevok do garančného fondu pre tých, ktorí si neplnia zákonnú povinnosť.

Milióny eur z garančného fondu

Ďalej vyradiť z evidencie vozidlá, ktoré do nej nepatria a umožniť majiteľom bezplatne ich odhlásiť.

V roku 2022 takto z garančného fondu uhradili škody za osem miliónov eur, tento rok to môže byť až za 10 miliónov. Počet nepoistených vozidiel každoročne dynamicky rastie, len za rok 2022 to bolo o 60 tisíc.

„Zmenou zákona chceme dať ľuďom legálnu a naozaj veľkorysú ponuku – buď si vozidlo poistia, alebo ho úrady bezplatne vyradia z evidencie. Občania budú mať šesť mesiacov na to, aby sa rozhodli a vysporiadali svoje záväzky ohľadom ich nepoisteného vozidla,“ vysvetlil Kremský.

Overenie na webstránke

Či majú platné poistenie, si budú môcť od januára overiť na špeciálnej webovej stránke podobne ako pri STK alebo diaľničnej známke.

Návrh zákona predpokladá, že sankčný systém spravovaný štátom cez okresné úrady zostane v platnosti, keďže PZP je povinným poistením zo zákona a štát má mať možnosť uloženia pokuty za porušenie zákonnej povinnosti.

Rovnako zostáva zachovaná právomoc dopravnej polície zisťovať existenciu PZP pri kontrolách vodičov na cestách a udeľovať pokuty, prípadne odobrať osvedčenie o technickom preukaze a tabuľky s evidenčným číslom vozidla.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter KremskýRadovan Marcinčin