Armstrong končí kariéru, tentoraz definitívne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Armstrong
Lance Armstrong Foto: SITA, AP

CHICAGO 16. februára (WEBNOVINY) – Americký cyklista Lance Armstrong opäť končí kariéru, tentoraz definitívne. Podľa 39-ročného Texasana, ktorý prešiel sedemkrát cieľom poslednej etapy na Tour de France ako celkový víťaz, by už nemali existovať žiadne zadné vrátka na návrat. Posledným súťažným podujatím jeho kariéry bola austrálska Tour Down Under, kde skončil na konečnej 67. priečke. „Vo všetkom však platí nikdy nehovor nikdy,“ zasmial sa v rozhovore pre AP Armstrong a doplnil: „Len si, samozrejme, robím žarty.“

Rozhodnutím ukončiť kariéru Armstrong nadobro uzatvára svoj pokus o vybojovanie ôsmeho prvenstva na Tour de France. Načasovanie jeho súčasného rozhodnutia má súvis najmä s jeho rodinou, s ktorou chce byť čo najčastejšie. Športový život mu síce bude chýbať, ale už nechce byť 24 hodín denne, sedem dní v týždni a 365 dní v roku v tréningovom režime. Do sveta cyklistiky sa vrátil po vyše trojročnej pauze v roku 2009. „Nemôžem povedať, že ľutujem svoje rozhodnutie. Bola to excelentná jazda. Skutočne som chcel vyhrať ešte jednu Tour. Na pretekoch v roku 2009 som sa postavil ako každý iný na štart a skončil som tretí. Vlaňajšok neľutujem, aj keď som zažil počas Tour pády a problémy s bicyklom. To sú veci, ktoré nemôžem ovplyvniť,“ poznamenal Armstrong.

Lance Armstrong najprv na sklonku 90. rokov 20. storočia vyhral boj nad rakovinou semenníkov a potom v sezónach 1999 – 2005 v nepretržitom slede sedemkrát ovládol dianie na Tour de France. Vďaka tomuto rekordnému záberu sa stal v cestnej cyklistike legendou ešte počas aktívnej kariéry. Či sa tak stalo aj za cenu užívania nedovolených podporných prostriedkov, je predmetom dohadov na celom svete a najnovšie aj seriózneho vyšetrovania. Napriek tomu, že sa množia ľudia svedčiaci proti Armstrongovi, seriózne dôkazy zatiaľ chýbajú. „Nemám kapacity na to, aby som podrobne sledoval všetko, čo sa o mne píše a ako sa vyšetruje moja kariéra. Mám spolupracovníkov, ktorí to sledujú a informujú ma o tom. Viem však, ako som jazdil v minulosti, čo robím dnes a myslím si, že svoje postoje nemám dôvod meniť alebo niečo skrývať,“ uviedol na túto tému Armstrong.

V júli 2005 po svojom siedmom triumfe na francúzskych cestách a kopcoch neunaviteľný Texasan ohlásil svoj odchod z profesionálnej cyklistiky, ale už o tri roky neskôr sa ako 37-ročný odhodlal na veľký návrat. Leitmotívom jeho comebacku bolo získanie finančných prostriedkov pre jeho nadáciu boja proti rakovine na základe pozitívnejšieho obrazu vnímania cyklistického športu. Armstrong však upozornil, že jeho návrat nie je samoúčelný ani po súťažnej stránke a chce sa opäť dostať na samý vrchol aj v sedle bicykla. Úplne sa mu to nepodarilo, ale jeho celkovú 3. priečku na Tour de France 2009 mnohí považujú za jeden z najpozoruhodnejších výkonov cyklistickej histórie. Vo veku necelých 38 rokov (nar. 18. 9. 1971) sa vtedy stal druhým najstarším cyklistom v histórii, ktorý sa postavil v Paríži na pódium. Starší na konečných stupňoch víťazov na Tour de France bol len Francúz Raymond Poulidor, ktorý v roku 1976 obsadil 3. miesto ako 40-ročný. O rok neskôr aj v dôsledku rôznych negatívnych vplyvov z okolia a zdravotných problémov už svoj famózny výkon nezopakoval a obsadil celkové 23. miesto.

Cyklistika spravila z Armstronga jedného z najznámejších svetových športovcov a mnohí jeho známi v ňom vidia budúceho úspešného politika. „Nemyslím si, že by to bolo správne, aj keď som si túto otázku kládol už niekoľkokrát. Je to však nevďačná práca, pri ktorej nemôžete vyhovieť všetkým. Stať sa politikom by pre mňa v súčasnej situácii rozhodne nebolo správne rozhodnutie,“ podotkol Armstrong.

Armstrong by nemal chýbať ani na tohtoročnej Tour de France. Mal by tam prísť aj so svojím 11-ročným synom Lukom a mal by fungovať ako určitý poradca pre RadioShack, posledný z tímov, v ktorom pôsobil pred svojím definitívnym rozhodnutím skončiť. Určite sa však nechce zaoberať svojou slávnou minulosťou v sedle bicykla. „Bolo by zlé, keby som ešte aj o 10 rokov iba spomínal na to, aký silný som bol v roku 2001 na Alpe d´Huez. To by som považoval za problém,“ doplnil Armstrong.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lance Armstrong