Ako hodnotíte inváziu Československa v roku 1968 a ruskú okupáciu? Každý tretí Slovák do 35 rokov nemá názor

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
21. august 1968
Bratislava, Námestie SNP, 21 august 1968. Foto: Ján Lörincz/SITA.

Každý tretí Slovák do 35 rokov nemá názor na okupáciu Československa v auguste 1968. Vyplýva to z prieskumu, v ktorom Globsec skúmal postoje vyše 3000 ľudí na Slovensku.

„Slabé poznatky o udalostiach augusta 1968 možno pozorovať najmä u mladých. Zatiaľ čo 78 percent respondentov starších ako 65 rokov vníma tieto udalosti negatívne, len 55 percent respondentov vo veku 25-34 rokov ich vníma negatívne, pričom veľké percento mladých Slovákov nevie, ako má dané historické udalosti zhodnotiť,“ uviedol Globsec vo svojom prieskume.

Nízke povedomie mladších generácií

Na otázku „Ako hodnotíte inváziu Československa vojskami Varšavskej zmluvy v roku 1968 a dvadsaťročnú ruskú okupáciu?“ odpovedalo 14 percent respondentov, že obsadenie a následnú normalizáciu vníma pozitívne, zatiaľ čo každý piaty respondent nevedel na danú otázku odpovedať.

Šesťdesiatšesť percent respondentov vníma udalosti augusta 1968 a následnú dvadsaťročnú okupáciu krajiny negatívne.

„Nízke povedomie mladších generácií o kľúčových historických udalostiach na Slovensku zvyšuje ich zraniteľnosť voči aktérom, ktorí sa snažia účelovo interpretovať tieto historické udalosti na polarizáciu a šírenie dezinformácií,“ dodala analytička Globsecu Katarína Klingová.

Rozdiely medzi jednotlivými krajmi

V prieskumoch Globsecu sa pravidelne ukazuje, že ženy sa menej zaujímajú o geopolitické témy alebo politické dianie a ich poznatky v tejto oblasti sú preto horšie.

Väčšie nedostatky o historických udalostiach u žien boli spozorované aj pri otázke invázie a následnej okupácii Československa. Zatiaľ čo 70 percent mužov a 63 percent žien, ktorí sa zapojili do prieskumu, vníma tieto udalosti negatívne, 25 percent žien odpovedalo „neviem“. Je to desať percentuálnych bodov viac u ako mužských respondentov, ktorí tiež „nevedeli“.

Rozdiely vo vnímaní možno pozorovať aj medzi jednotlivými krajmi. Zatiaľ čo väčšina respondentov v každom kraji vníma tieto historické udalosti negatívne, v Bratislavskom kraji je to 74 percent, pričom v Prešovskom alebo Banskobystrickom kraji je to len 61 percent respondentov. Podobné rozdiely možno pozorovať aj v prípade odpovedí „neviem“, pričom 25 percent respondentov v Trnavskom, 23 percent v Banskobystrickom a 21 percent v Nitrianskom kraji nevie zhodnotiť túto historickú udalosť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katarína Klingová
Firmy a inštitúcie Globsec