Putin je na Slovensku obľúbenejší ako v Česku, rovnaké je to aj pri Si Ťin-pchinovi

Vladimir putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, SITA/AP.

Aj napriek tomu, že demokraciu ako vhodný systém vlády pre Slovensko schvaľujú tri štvrtiny respondentov, podpora pre autokratického lídra už druhý rok po sebe stúpla. Konštatuje to prieskum verejnej mienky Globsec Trends 2022, ktorý meria zmenu postojov v deviatich krajinách strednej a východnej Európy vplyvom vojny na Ukrajine.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Až 49 percent respondentov na Slovensku odpovedalo pozitívne na tvrdenie, že silný líder, ktorý sa nemusí trápiť s parlamentom alebo voľbami je pre Slovensko dobrý, čo predstavuje nárast z 38 percent v roku 2021 a 25 percent v roku 2020.

„Podpora autokratov sa odráža aj v pozitívnom vnímaní konkrétnych lídrov. Vladimira Putina vnímajú pozitívne len 4 percentá Čechov, ale až 24 percent Slovákov. To isté platí pre čínskeho prezidenta Si Ťin-pchina, ktorého vníma pozitívne len 15 percent Čechov, ale až 25 percent Slovákov,“ dodal junior analytik Michal Kortiš.

Výsledky reportu sú založené na prieskume verejnej mienky, ktorý sa konal v druhej polovici marca v deviatich krajinách strednej a východnej Európy na vzorke 1 000 respondentov za krajinu. Zber sa uskutočnil v Bulharsku, Českej republike, Estónsku, Litve, Lotyšsku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku prostredníctvom prieskumných agentúr. Zber koordinovala agentúra Focus.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal KortišSi Ťin-pchingVladimir Putin
Firmy a inštitúcie Agentúra FOCUS