Ak by volili iba stredoškoláci, v druhom kole prezidentských volieb by jasne zvíťazil Korčok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Korčok, Pellegrini
Foto: archívne, SITA/ Milan Illík, Martin Medňanský
Tento článok pre vás načítala AI.

Pokiaľ by sa na druhom kole prezidentských volieb zúčastnili iba stredoškoláci, zvíťazil by Ivan Korčok so ziskom 74 percent hlasov. Vyplýva to z druhého kola Simulovaných volieb prezidenta 2024, ktoré sa uskutočnilo od 25. do 27. marca.

Simulácia skutočných volieb

Na simulovaných voľbách sa zúčastnilo 20 209 študentov v rámci 81 gymnázií, 65 odborných škôl, dvoch športových škôl a jednej umeleckej školy.

Korčokovho protikandidáta Petra Pellegriniho by podporilo 26 percent stredoškolákov. Korčok by pritom v rámci študentských volieb zvíťazil už v prvom kole, kedy ho podporilo 57,14 percenta voličov.

„Išlo o simuláciu skutočných volieb prezidenta pre stredoškolákov a stredoškoláčky od 15 rokov. Úlohu volebnej komisie, teda zabezpečenie celodenného fungovania volebnej miestnosti, korigáciu svojich spolužiakov a spolužiačok a neúprosné počítanie hlasov, si vyskúšalo viac ako 720 dobrovoľníkov a dobrovoľníčiek z celého Slovenska,“ uviedli organizátori.

Inovatívny spôsob edukácie

Študentské voľby podľa organizátorov už od roku 2016 prinášajú prostredníctvom simulácie skutočných volieb inovatívny spôsob edukácie mladých ľudí a prezentujú ich názory, témy a problémy širokej verejnosti.

„Organizačná zložka iniciatívy pozostáva zo študentov a študentiek z celého Slovenska, a tak voľby organizujeme pre vlastnú vekovú kategóriu. Študentské voľby sú nadstranícke, teda nepropagujú žiadnu z politických strán a politických subjektov,“ dodali organizátori.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan KorčokPeter Pellegrini