Zomrel Konštantín II., posledný grécky kráľ a bratranec Karola III. musel väčšinu života prežiť v exile

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kráľ Konštantín II.
Grécky kráľ Konštantín II. zomrel. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 11. januára 2023, 14:14

Vo veku 82 rokov zomrel bývalý a zároveň posledný kráľ Grécka Konštantín II. Lekári zo súkromnej aténskej nemocnice potvrdili agentúre The Associated Press, že skonal v utorok po liečbe na jednotke intenzívnej starostlivosti, no neposkytli žiadne ďalšie informácie.

Konštantína II. pochovajú ako súkromnú osobu v Tatoi, kde mala grécka kráľovská rodina letné sídlo a kde sú pochovaní aj jeho rodičia a predkovia. V stredu to oznámila grécka vláda.

Zanechal po sebe manželku, bývalú princeznú Anna-Máriu Dánsku, päť detí a deväť vnúčat.

Príchod členov kráľovských rodín

Rozhodnutie o pohrebe oznámila kancelária gréckeho premiéra Kyriakosa Mitsotakisa, ktorý v stredu ráno predsedal stretnutiu ministrov, kde diskutovali o detailoch. Dátum a miesto pohrebného obradu zatiaľ neurčili a dohodnú sa na ňom v spolupráci s rodinou bývalého kráľa, oznámila kancelária predsedu vlády.

Vládu bude na pohrebe zastupovať ministerka kultúry, zatiaľ čo „v súvislosti so zahraničnými predstaviteľmi, ktorí sa na pohrebe zúčastnia, budú platiť všetky protokolárne postupy“, skonštatovali ďalej vo vyhlásení.

Mitsotakis vyjadril úprimnú sústrasť rodine bývalého kráľa a dodal, že Konštantínova smrť je „formálnym epilógom kapitoly, ktorú definitívne uzavrelo referendum z roku 1974“.

Nostalgiu v súvislosti s bývalou kráľovskou rodinou pociťuje v Grécku len málo ľudí, no očakáva sa, že Konštantínov pohreb pritiahne zástupcov ďalších európskych kráľovských rodín, z ktorých mnohí sú jeho príbuzní.

Jeho staršia sestra Žofia je manželkou bývalého španielskeho kráľa Juana Carlosa I. a grécky rodák, zosnulý britský princ Filip, manžel kráľovnej Alžbety II., bol jeho strýko. Konštantín bol tiež jedným z krstných rodičov princa Williama, ktorý je následníkom britského trónu.

Kráľ s olympijským zlatom

Keď ako 23-ročný v roku 1964 nastúpil na trón ako Konštantín II., bol mladý monarcha, ktorý už mal na konte olympijské zlato za plachtenie, nesmierne populárny.

Do nasledujúceho roka však dokázal o väčšinu tejto podpory prísť v dôsledku aktívnej účasti na politických machináciách, ktoré položili vládu Georgiosa Papandreoua.

Na trón sa už nevrátil

Táto kríza, nazývaná aj Apostasia, napokon v roku 1967 viedla k vojenskému prevratu. Konštantín sa neskôr dostal do sporu s armádnymi predstaviteľmi a musel odísť do exilu.

Diktatúra v roku 1973 zrušila monarchiu a akékoľvek nádeje Konštantína, že by sa mohol vrátiť na trón, ukončilo referendum, v ktorom Gréci po návrate k demokracii v roku 1974 potvrdili zrušenie monarchie.

Kráľovská rodinná história

Konštantín sa narodil 2. júna 1940 v Aténach ako jediný syn Frederiky Hannoverskej a princa Pavla, mladšieho brata kráľa Juraja II. Gréckeho a jeho neskoršieho nástupcu.

Rodina, ktorá v Grécku vládla od roku 1863, s 12-ročnou prestávkou v rokoch 1922 – 1935, keď bola krajina republikou, pochádza z línie princa Kristiána, neskôr dánskeho kráľa Kristiána IX. zo šlezvicko-holštajnsko-sonderbursko-glücksburskej dynastie dánskej kráľovskej rodiny.

Konštantínova manželka Anna-Mária je najmladšia sestra dánskej kráľovnej Margaréty II. „Kráľovská rodina je v myšlienkach s Jej veličenstvom, kráľovnou Anna-Máriou a celou gréckou rodinou,“ uviedol v reakcii na úmrtie dánsky kráľovský palác.

Stále sa považoval za kráľa

I keď Konštantín akceptoval, že Grécko je už republika, až do svojich posledných rokov sa štylizoval ako grécky kráľ a svoje deti označoval za princov a princezné, napriek tomu, že Grécko už neuznáva ich tituly.

Väčšinu svojho života prežil v londýnskom Hampstead Garden Suburb a bol si vraj veľmi blízky s bratrancom, súčasným britským kráľom Karolom III.

Do rodnej krajiny sa mohol prvý raz vrátiť až po 14 rokoch, keď mu v roku 1981 umožnili pricestovať na pohreb matky. Neskôr sa tam začal vracať častejšie, no jeho konflikty s tamojšou vládou pretrvávali, keďže mu v roku 1994 vtedajšia socialistická vláda odňala občianstvo a znárodnila, čo zostalo z majetku rodiny.

V roku 2002 sa mu cez Európsky súd pre ľudské práva podarilo od Grécka získať 12 miliónov eur, čo však bol len zlomok z 500 miliónov, ktoré žiadal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kráľ Karol III.kráľ Konštantín II.
Firmy a inštitúcie ESĽP Európsky súd pre ľudské práva