Zomrel Hubert Auriol, historicky prvý víťaz Rely Dakar

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Sviečka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Zomrel historicky prvý víťaz Rely Dakar, ktorý triumfoval v súťaži motocyklov a neskôr aj automobilov. Príčinu úmrtia 68-ročného Francúza Huberta Auriola nezverejnili, ale údajne roky trpel problémami so srdcom.

Auriol bol jedným z priekopníkov najväčšieho športového púštneho dobrodružstva na svete, ktoré sa pôvodne v rokoch 1979 – 2007 jazdilo v Afrike so štartom v Paríži. Neskôr sa preteky premiestnili do Južnej Ameriky a aktuálne sa jazdí na Arabskom polostrove v Saudskej Arábii.

Auriol ovládol Rely Paríž-Dakar v rokoch 1981 a 1983 v kategórii motocyklov a v roku 1992 si pripísal triumf medzi automobilmi. Neskôr charizmatický Francúz s prezývkou „Afričan“ takmer 10 rokov vykonával funkciu riaditeľa prestížnych pretekov (1995 – 2004) a výrazne sa zaslúžil o zvýšenie ich súťažnej aj marketingovej hodnoty.

„Inšpiroval generácie jazdcov a bol integrálnou súčasťou Rely Dakar počas jej historických míľnikov,“ uvádza sa vo vyhlásení vedenia pretekov. Auriolov krajan, 13-násobný šampión Dakaru, Stéphane Peterhansel, rovnako prejavil úctu svojmu veľkému vzoru.

„Súťažím na Rely Dakar len preto, že tu bol kedysi Hubert a ja som ho videl na týchto pretekoch. Pre mňa to bol stále prototyp vysokej jazdeckej triedy spojenej s ľudskou inteligenciou,“ komentoval Peterhansel, aktuálne druhý muž klasifikácie automobilov na Dakare 2021.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Hubert Auriol