Výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Turčány
BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – Predstavitelia samosprávy apelujú na zákonodarný zbor, aby pri schvaľovaní štátneho rozpočtu pomohol mestám a obciam pri riešení dopadu hospodárskej krízy na ich rozpočty. V opačnom prípade totiž môže dôjsť k zúženiu rozsahu a kvality verejných služieb, či dokonca k zvyšovaniu ich cien. „Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vyzýva poslancov a politické strany pôsobiace v Národnej rade SR, aby prijali verejné politické rozhodnutie o prístupe k žiadosti združenia na riešenie dopadov hospodárskej krízy na rozpočet samosprávy v roku 2010 v snahe predísť destabilizácii vo financovaní miest a obcí,“ povedal na stredajšej tlačovej konferencii výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Turčány.
Ako dodal Turčány, miestne samosprávy naďalej požadujú dofinancovanie dopadov legislatívnych opatrení na rozpočty miest a obcí, ktoré predstavujú čiastku 154 mil. eur. Samosprávy pritom požadujú buď hotovostnú kompenzáciu týchto dopadov alebo iné opatrenia, ktoré by znižovali nároky na ich výdavky, prípadne zvyšovali ich príjmy. Ako príklad Turčány uviedol zmrazenie nárastu odpočítateľnej položky pri dani z príjmov, ktorú už odsúhlasili a parlamentu odporučili schváliť aj poslanci finančného výboru. „Určite máme prísľub, že z toho, čo sme vytipovali v rámci legislatívnych zmien bude možné dôjsť ku kompromisu a možno ešte v tomto roku budú v parlamente schválené niektoré novely zákonov,“ doplnil druhý výkonný podpredseda združenia Milan Muška.
Muška zároveň naznačil, že žiadne z týchto opatrení by sa nemalo týkať možného medializovaného zrušenia daňovej úľavy z doplnkového dôchodkového sporenia či životného poistenia. „Nie sú pravdivé tie informácie, ktoré sa šírili, že by sme zasahovali do niektorých oblastí, ktoré aj ministerstvo financií naznačovalo, že by sa možno prijali, ak to združenie navrhne. Združenie miest a obcí Slovenska na svojom rokovaní rady nič také nenavrhlo,“ povedal.
Zástupcovia miest a obcí pri svojich požiadavkách argumentujú najmä tým, že odhady výnosu dane z príjmov fyzických osôb, ktoré tvoria základ príjmov samospráv, v rozpočte verejnej správy na roky 2009 až 2011 počítali na budúci rok s príjmami 1,511 mld. eur. Podľa nového rozpočtu na roky 2010 až 2012 je však už odhad výnosu z tejto dane pre budúci rok len 1,103 mld. eur. Uvedených 154 mil. eur, ktoré samospráva žiada dofinancovať, je vplyv legislatívnych opatrení. Zvyšných vyše 254 mil. eur výpadku tvorí dopad hospodárskej krízy.
Zástupcovia samosprávy by sa mali ešte stretnúť s ministrom financií a prehodnotiť plnenia záverov z memoranda o porozumení podpísaným medzi združením a predsedom vlády Robertom Ficom. V ňom sa okrem iného kabinet zaviazal, že nebude v čase krízy prijímať žiadne opatrenia, ktoré by zvyšovali nároky na výdavky miest a obcí.
Ak štát napriek tomu zaťaží obce a mestá legislatívnymi zmenami v budúcom roku o spomínaných vyše 150 mil. eur, môže to podľa Mušku znamenať pre komunálne rozpočty pohromu. „Situácia v prvom polroku budúceho roku bude taká vážna, a to už signalizuje záver tohto roku, že sa začína na mestských úradoch a mestských podnikoch prepúšťať a opatrenia budú prijímané stále radikálnejšie a pôjdu na podstatu fungovania samosprávy,“ povedal.
Združenie miest a obcí Slovenska tak verí, že sa mu jeho požiadavky podarí s vládou vyrokovať. Muška však pripustil, že na rokovaní rady sa zaoberali aj námetmi, podľa ktorých by predstavitelia samosprávy mali vyjsť do ulíc a na finančné problémy upozorniť aj formou protestných zhromaždení. „Nemožno poprieť, že na rokovaní rady združenia sme sa takýmito otázkami zaoberali. Čas ukáže,“ povedal. Ako však doplnil Turčány, protesty nie sú metódou práce združenia miest a obcí, preto ak bude akákoľvek možnosť presadzovať požiadavky cez rokovania, protesty sa zrejme konať nebudú.
Premiér Robert Fico po schválení návrhu rozpočtu vo vláde potvrdil záujem vlády dohodnúť sa so samosprávou. Minister financií Ján Počiatek však po rokovaní kabinetu opatrenia, ktoré by vláda bola ochotná na uľahčenie pozície miest a obcí prijať, presne nešpecifikoval. Naznačil však, že by mohlo ísť o kombináciu finančnej kompenzácie a úľavy z nárokov na samosprávy v niektorých zákonoch. „Bude to zjavne komplexné riešenie, ktoré, ja si osobne myslím, skončí kombináciou oboch týchto vecí,“ povedal Počiatek.
Základnou výhradou Združenia miest a obcí Slovenska, ktoré s návrhom rozpočtu vyjadrilo nesúhlas už na rokovaní tripartity, je, že na rozdiel od snahy o celkovú konsolidáciu verejných rozpočtov, osobitne štátneho rozpočtu, nedochádza ku konsolidácii rozpočtov miest a obcí.
Zástupcovia združenia boli vo svojich požiadavkách na vládu o čosi konkrétnejší, ako minister Počiatek pri vymenúvaní možných opatrení na pomoc mestám a obciam. „Združenie miest a obcí Slovenska bude iniciovať zmenu niektorých zákonov. Ide najmä o zmenu daňových zákonov, ktorými by došlo k stabilizácii daňových základov dane z príjmov fyzických osôb, zmrazenie výšky odpočítateľnej položky pre rok 2010 a zmenu zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve v prospech miest a obcí,“ informovalo združenie.
Koalícia sa podľa Fica dohodla na podpore štátneho rozpočtu
SITA