Zločinecká skupina pôsobila na stanici colného úradu vo Veľkom Mederi, niektorí z obvinených sú už vo väzbe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Colníci, Finančná správa
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Celkovo deväť osôb čelí trestnému stíhaniu v súvislosti s pôsobením zločineckej skupiny na stanici colného úradu v Veľkom Mederi.

Piati sú vo väzbe

Ako v utorok na tlačovej besede uviedol špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, obvinení príslušníci finančnej správy sú okrem členstva v zločineckej skupine stíhaní aj pre vydieranie, zneužívanie právomoci verejného činiteľa, prijímanie úplatku a ďalšie trestné činy.

Spomedzi deviatich obvinených v rámci policajnej akcie Mamonár vzal súd piatich do väzby, zvyšní sú stíhaní na slobode.

Podľa riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry Ľubomíra Daňka trvalo vyšetrovanie trestnej činnosti obvinených takmer dva roky a dôkazná situácia je v tomto prípade veľmi silná.

„Na úseku kontrol elektronických registračných pokladníc dochádzalo ku korupčnému konaniu a v niektorých prípadoch dochádzalo k vydieraniu alebo až k vyberaniu výpalného,“ vysvetlil s tým, že poškodenými boli v tomto prípade predovšetkým podnikatelia.

Protislužby od subjektov

„Tak isto vybrané podnikateľské subjekty neboli na úseku elektronických registračných pokladníc kontrolované, prípadne dochádzalo k mareniu kontrol,“ opísal Daňko činnosť skupiny.

Šéf NAKA tiež povedal, že obvinení využívali aj rôzne benefity a protislužby od subjektov, ktoré mali kontrolovať.

„Najmä v podobe pravidelného stravovania zdarma,“ povedal. Skupina sa podľa Daňka zaoberala aj ukladaním pokút za vymyslené priestupky pre kamionistov zo zahraničia.

„Príslušníci colného úradu Veľký Meder im odoberali doklady od vozidiel a boli držaní bez právneho dôvodu na mieste niekedy viac ako 24 hodín kým nedošlo k zaplateniu pokuty, alebo sa vec nevybavila iným, najmä korupčným spôsobom,“ zdôraznil Daňko.

Protiprávne konanie

Zároveň vyzval každého, kto bol svedkom nezvyčajného alebo protiprávneho konania colníkov z Veľkého Mederu, aby sa prihlásili na polícii.

Prezident Finančnej správy SR Jiří Žežulka sa v tejto súvislosti ospravedlnil podnikateľom, ktorí boli obeťami skupiny.

„Akonáhle budeme mať k dispozícii všetky rozhodujúce informácie, budeme hľadať nový spôsob nastavenia systému, aby k niečomu podobnému už nemohlo dochádzať,“ vyhlásil.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicJiří ŽežulkaĽubomír Daňko
Firmy a inštitúcie Finančná správa SRNAKA Národná kriminálna agentúra